Ocena:

3.7
(71)

Loading

Czas czytania: 2 minuty

Chwast Kurzyślad polny

Spis treści

Drobniutkie gałązki kurzyśladu polnego i małe kwiatki w kolorze intensywnie pomarańczowym do czerwonego nie pozostawiają wątpliwości, że w ogrodzie wyrósł, niezapraszany kurzyślad polny. Szkodliwość tej rośliny w uprawach ogrodowych jest znikoma.  Nie przeżywa koszenia, deptania, a ściółkowanie skutecznie uniemożliwia kurzyśladowi polnemu wzrost. 

Jego łacińska nazwa Anagallis arvensis pochodzi od greckiego słowa „anagelas”, czyli „do śmiechu” i prawdopodobnie wywodzi się z antydepresyjnego działania rośliny. Jednak kurzyślad jest też trujący i przy samodzielnym stosowaniu preparatów z jego udziałem należy zachować ostrożność. 

Chwast Kurzyślad

Jak wygląda kurzyślad polny

 

Bardzo drobna, płożąca roślina osiągająca długość około 30 cm. Liście ułożone naprzeciwlegle są owalne, jasnozielone.  Łodyga naga, kwiaty w kolorze intensywnie pomarańczowym z fioletowym środkiem. Kurzyślad polny jest bardzo mały i niepozorny, często pozostaje niezauważony. 

Na jakich stanowiskach rośnie kurzyślad polny

 

Roślina preferuje gleby piaszczyste, ubogie i ciepłe. Najczęściej trafia do ogrodów z pobliskich pól uprawnych i zanieczyszczonego ziarna przeznaczonego do siewu.  Rzadko jednak pojawia się w ogrodach, ponieważ warunki są dla kurzyśladu niedogodne. Częściej spotkać można go na ugorach i rosnącego wzdłuż wiejskich, piaszczystych dróg. Szkodliwość kurzyśladu polnego w warunkach przydomowych ogrodów jest znikoma. Można go pozostawić i obserwować jako ciekawostkę. Jest rośliną jednoroczną, nieekspansywną. 

Zwalczanie kurzyśladu polnego

 

Roślina jest wrażliwa na wszystkie herbicydy, w  tym systemowe, przeznaczone dla roślin dwuliściennych. Nie znosi uszkodzenia korzeni, wiec wyrywanie jej, czy przekopywanie grządek skutecznie eliminuje kurzyślad polny ze stanowisk, na których nie powinien rosnąć. Jeżeli pojawi się na trawniku, koszenie nie pozwoli mu na zawiązanie nasion, a co za tym idzie, odnowienie populacji w kolejnym sezonie. 

Roślina trująca i lecznicza

 

Kurzyślad polny wykazuje właściwości napotne, wykrztuśne, przeciwdepresyjne i przeciwzapalne, Jednak nie poleca się samodzielnego stosowania wewnętrznego, ze względu na niebezpieczeństwo zatrucia przy przedawkowaniu. Natomiast okłady z naparu z kurzyśladu polnego skutecznie pomagają łagodzić ból i obrzęk po użądleniach os i pszczół. 

Polecamy również:

Loading

Podobał się artykuł?

Oceń go!

Oceny 3.7 / 5. Vote count: 71

Oceń post jako pierwszy

1 thought on “Kurzyślad polny”

Comments are closed.

Scroll to Top
Scroll to Top