Plamistość liści hortensji

Spis treści

Plamy na liściach hortensji mogą świadczyć o szeregu chorób, od grzybowych, przez bakteryjne, aż po organiczne, wywołane błędami w uprawie. Dzisiaj przyjrzymy się najczęściej występującym, wywoływanym przez różne patogeny. Chora hortensja najczęściej zasygnalizuje, że coś jest  z nią nie tak, właśnie poprzez zmiany na liściach.  Od ich kształtu i wyglądu zależy diagnostyka i wdrożone leczenie. 

Hortensja ma brązowe i żółte plamy na środku liści

Bardzo prawdopodobne, że hortensja rośnie w miejscu zbyt nasłonecznionym i jej liście doznały poparzeń słonecznych. Taką roślinę należy przesadzić w bardziej odpowiednie miejsce, o ile jest wystarczająco nieduża i młoda. W przypadku starszych dobrze ukorzenionych egzemplarzy, kiedy np. wycięto rosnące w pobliżu drzewa, krzew trzeba zacienić. 

Jednak brązowe plamy daje też plamistość liści hortensji – choroba wywoływana przez pasożytniczego grzyba Cercospora hydrangea. Atakuje on zarówno rośliny uprawiane w doniczkach, jak i ogrodowe. Szczególnie silnie panoszy się w wilgotnych latach. 

Hortensja z plamistością liści

Roślina zainfekowana grzybem będzie miała na liściach okrągłe, niewielkie zmiany sięgające średnicy 3 – 6 mm, w kolorze brązowym lub fioletowym. Wyglądają jak ciemne kropki i są wyraźnie widoczne po obu stronach blaszki liściowej. Hortensja zaatakowana przez ten patogen z którego wynika plamistość liści będzie słabiej się rozwijać,  wyraźne objawy wystąpią u niej dopiero późnym latem, choć choroba rozwija się od wiosny – początku wegetacji. 

Zaatakowaną roślinę należy spryskać odpowiednim fungicydem. W okresach suszy infekcja ulega zahamowaniu. 

Polecamy również:

Scroll to Top
Scroll to Top