7 interesujących faktów o Hiacyntach

Spis treści

hiacynt, a właściwie hiacynt wschodni to roślina cebulowa, która szczególnie wiosną wita klientów sklepów szablastymi liśćmi, spośród których wychylają się kwiatostany w różnych kolorach. Białe, różowe, łososiowe, przez wszystkie odcienie fioletu kuszą nie tylko urodą, ale i zapachem, wyczuwalnym czasem z odległości kilku metrów.  

Niewielkie wymagania uprawowe, piękny, intensywny słodko – owocowy zapach i dekoracyjne, mięsiste kwiaty, pora kwitnienia przypadająca na kwiecień – maj, czynią z hiacynta częstego gościa domów, balkonów i ogrodów. 

hiacynt

Hiacynt – czy można go pomylić z inną rośliną?

Hiacynt jest bardzo charakterystyczny. Duża cebula, częściowo wystająca z ziemi, rosnące wokół niej wyprostowane, szablaste liście i wychylający się spośród nich kwiatostan na mięsistej łodydze, udekorowany silnie pachnącymi, gwiazdkowatymi kwiatami. Taki widok nie pozostawia wątpliwości, że mamy do czynienia z hiacyntem. Cała ro ślina mierzy od 15 do 20 cm wysokości. 

Jak dbać o hiacynta w domu?

W domach hiacynty najczęściej znajdują się jako pędzone z cebul tak, żeby kwitnąć  w okresie Wielkanocy. Tak prowadzona roślina kupiona  w pojemniku nie wymaga przesadzania, jednak należy ją przetrzymać w domu aż do kolejnego sezonu. Jeżeli dobrze pielęgnujemy Hiacynta będzie pięknie wyglądał przez lata. Wystarczy jej miejsce słoneczne lub półcieniste, przepuszczalna, próchniczna ziemia  i podlewanie wtedy, kiedy ziemia już wyraźnie przeschnie. 

Co zrobić z hiacyntem po przekwitnięciu?

Przekwitniętego hiacynta należy traktować jak każdą inną roślinę cebulową. Pęd kwiatostanowy trzeba obciąć i  stopniowo ograniczać podlewanie, aż liście zżółkną i zaschną. Wtedy można je usunąć – cebula zdążyła zgromadzić cenne substancje odżywcze, które pozwolą jej zakwitnąć  w kolejnym sezonie.   Naczynie z cebulą warto odstawić do chłodnego pomieszczenia, z temperaturą powyżej 0 i dać jej odpocząć do wczesnej jesieni

We wrześniu można posadzić  hiacynta w ogrodzie tak, żeby góra cebuli wystawała ponad ziemię.  Tak za opiekowana i wypoczęta roślina powinna zakwitnąć w kolejnym sezonie.  Na zimę można hiacynta przykryć. 

Jak podlewać hiacynty?

U roślin cebulowych spichrzowe, podziemne liście tworzące tzw. cebulę, służą za magazyn wody. Dlatego też hiacynt lubi wilgoć, ale z umiarem. Podlewać należy go dopiero wtedy, kiedy ziemia przeschnie i to wyłącznie w okresie wegetacji. Rośliny w stanie spoczynku (bez liści i kwiatów) nie podlewa się wcale. 

Czy hiacynt jest wieloletni?

Nie zależnie od rodzaju Hiacynt jest byliną cebulową, zatem “odradza” się wiosną każdego roku, a jesienią zapada w zimowy spoczynek. Może żyć nawet 20 lat, tworząc w tym czasie cebule przybyszowe, które po dojrzeniu odłączają się od rośliny matecznej. W ten sposób się rozmnaża, naturalnie odnawiając swoje stanowiska. 

Czy można zmusić hiacynta do wcześniejszego zakwitnięcia?

Hiacynty często są pędzone sztucznie tak, żeby zakwitały odpowiednio wcześniej niż wskazywałaby na to natura. Ten dość prosty zabieg można przeprowadzić samodzielnie. We wrześniu, najpóźniej w październiku trzeba posadzić cebulę w piaszczystym, przepuszczalnym podłożu, przykryć warstwą czystego piasku i umieścić w jasnym pomieszczeniu o temperaturze optymalnej 20 stopni Celsjusza. 

Na doniczkę z hiacyntem trzeba nałożyć stożek z papieru lub innego, przepuszczającego powietrze, ale lekko zacieniającego materiału. Po około 6 do 8 tygodniach pojawią się pędy kwiatostanowe. Wtedy stożek trzeba zdjąć i pozwolić roślinie zakwitnąć.  

Hiacynt znaczenie nazwy?

Ulubieniec Apolla – boga piękności, młody efeb  Hyacinthus uległ strasznemu wypadkowi w czasie zawodów rzucania dyskiem. Rozpacz bóstwa sprawiła, że spływająca  krew młodzieńca zamieniała się w kwiaty, która na cześć martwego dyskobola nazwano hiacyntami. Tak przynajmniej twierdzi jeden z greckich mitów. Faktem jest, że od  imienia Hiacynt pochodzą dwa inne. Żeńska Hiacynta i męski, popularny Jacek. o

Polecamy również:

Scroll to Top
Scroll to Top