Hiacynt – Opis

Spis treści

Jednym z piękniejszych i wyjątkowo okazałych wiosennych kwiatów jest hiacynt ogrodowy. Hiacynt jest rośliną na której temat można wypisać wiele ciekawych informacji, postaramy sie przybliżyć najważniejsze. To wyjątkowe i zapierające dech w piersiach dzieło matki natury. Roślina zbudowana jest z groniastego kwiatostanu , który tworzą malutkie dzwonkowate kwiatuszki umiejscowione na pojedynczej zielonej łodyżce -głąbiku.

Paleta barw jest naprawdę imponująca. Ujrzymy to przepiękne  odcienie fioletu ,błękitu  różu, czerwieni ,żółci czy bieli.  Okazałe , soczyście  wybarwione kwiatostany okalane są przez podłużne, równolegle ułożone  zielone listki rośliny. Nie tylko wspaniale kontrastują one z barwnym kwiatostanem ,ale także podkreślają jego zjawiskowe piękno. Zapach kwitnących hiacyntów jest niezwykle intensywny i  upajający. 

Należy szczególnie dbać i pielęgnować hiacynty dzięki temu będą pięknie kwitnąć. Jest to wymagający kwiat jednak podstawowa znajomość pielęgnacji wystarczy by zapewnić my piękny rozrost.

Hiacynty nie są wysokimi roślinami ,wyrastają z pojedynczej cebulki okrytej łuską  i mierzą zaledwie 20-30 cm , a mimo to w okresie kwietniowego kwitnienia trudno nie dostrzec ich  ich na kwiatowej rabatce.

Hiacynt

Hiacynt i jego nawiązanie mitologiczne

Fakt, że hiacynt jest jednym z pierwszych kwitnących roślin pojawiających się po długiej i mrocznej zimie to doskonałe podwaliny do  klasycznej wizji przedstawiania metafory śmierci i późniejszego odradzania się .Tak jest i w tym przypadku. 

Według mitologii greckiej  Hiacynt – królewicz spartański ,a zarazem młodzieniec o wyjątkowej urodzie był  adorowany przez dwóch bogów Apollina I Zefira. Niestety, trójkąt miłosny okazał się być tragiczny w skutkach . Zefir lekceważony przez Hiacynta chciał pozbyć się konkurenta, lecz dysk wycelowany w Apollina przypadkowo ,aczkolwiek śmiertelnie  ranił Hiacynta .Rany okazały się zbyt głębokie by Hiacynt mógł przeżyć.  

Z krwi umierającego młodzieńca wyrósł kwiat – hiacynt. Jego piękno i niezaprzeczalny urok ma oddawać zjawiskową urodę pożądanego królewicza . Dzisiaj kwiat hiacynta to symbol żalu, bólu  po stracie kogoś bliskiego ,ale także wspaniały dowód miłości i radości .Młode panny wplatały go często we włosy , aby podkreślić jak piękny i pełen miłosnego splendoru jest ten wyjątkowy dzień zaślubin.

Polecamy również:

Scroll to Top
Scroll to Top