Jakie występują rodzaje hiacyntów w ogrodach?

Spis treści

Hiacynt to popularna na świecie roślina, którą miłośnicy kwiatów zasadzają chętnie w przydomowych ogrodach. Swój urok zawdzięcza barwnym, dzwonkowatym płatkom. Ponieważ zakwita bardzo szybko na wiosnę, dla wielu zwiastuje początek ciepłych miesięcy w roku. Biologicznie hiacynt należy do bylin cebulowych z rodziny szparagowatych. Jeśli chodzi o rejon geograficzny, w którym pojawiły się różne rodzaje hiacyntów, to były to przede wszystkim okolice Morza Śródziemnego oraz zachodnio-południowa Azja. 

Obecnie wyróżniamy trzy główne gatunki hiacynta, które posiadają z kolei różne odmiany, czasami setki odmian. Omówmy trzy najważniejsze gatunki hiacynta. 

Hiacynt i jego popularne gatunki

hiacynt różowy

Hiacynt, którego znamy z obserwacji polskiego krajobrazu to najczęściej hiacynt wschodni pochodzący z regionu Morza Śródziemnego. To jemu zawdzięczamy starożytny mit o chłopcu o tym samym imieniu. Gatunek ten osiąga około 30 cm i może występować w wielu kolorach m.in. białym, żółtym, pomarańczowym, różowym, czerwonym i ciemnoniebieskim. Ze względu na bogactwo kolorów posiada aż 100 rodzajów. Oprócz bogatego kwiatostanu odznacza się pięknym zapachem. 

Hiacynt zakaspijski

hiacynt zakaspijski

pochodzący z Iranu i Turkmenistanu to roślina karłowata, dorastająca do 20 cm, rosnąca przy ziemi o kwiatach barwy niebieskiej i błękitnej. Jej liście są natomiast grube i jasnozielone. Jest to odmiana bardzo rzadka, lecz doceniania przez miłośników pięknych roślin na całym świecie.

Hiacynt Litwinowa

Hiacynt Litwinowa​

 to kolejny azjatycki gatunek tej rośliny. Osiąga wysokość 10-20 cm, jest więc także rośliną karłowatą. Ma szerokie, lancetowate liście i pojedyncze, niebieskie kwiaty. Jego cechą charakterystyczną jest brak zapachu. 

Hiacynt — podsumowanie

  • Hiacynt to popularna na całym świecie roślina ogrodowa
  • Jest to właściwie bylina cebulowata należąca do rodziny szparagowatych
  • Wyróżniamy wiele gatunków hiacynta, spośród których najpopularniejszy jest hiacynt wschodni
  • Hiacynt wschodni wyróżnia się niezwykłą paletą kolorów, jeśli chodzi o kwiaty oraz wspaniałym zapachem

Polecamy również:

Scroll to Top
Scroll to Top