Hiacynt - abc pielęgnacji rośliny
Niektórym kolorom Hiacyntu przypisuje się znaczenie symboliczne. Obdarowany kwiatem białym może cieszyć się naszą sympatią. Błękitny będzie dowodem na stałość w uczuciach, żółty – wyrazem miłości, a fioletowy – prośbą o wybaczenie krzywdy. Z racji okresu kwitnienia ten wyjątkowej urody kwiat, kojarzy się z okresem świąt wielkanocnych. Nazwa wywodzi się najprawdopodobniej z mitologii greckiej od pięknego młodzieńca, kochanka Apollina i Zefira o imieniu Hyacinthus.
W naszej strefie klimatycznej przyjęła się tzw. odmiana wschodnia i pochodzi z Azji Mniejszej.
Jak wygląda hiacynt?
Należy do bylin cebulowych z rodziny szparagowatych. Kwiatostan stanowi grono dzwonkowatych płatków o słodkim i dość mocnym zapachu. Roślina rośnie do około 30 cm i ma wąskie, krótkie liście. Choć w naturze kwitnie wyłącznie na niebiesko, Hiacynt uprawiany w naszych ogrodach lub w warunkach domowych może mieć kwiaty w najróżniejszych kolorach. Mogą one być białe, żółte, różowe, pomarańczowe, łososiowe, czerwone, fioletowe i niebieskie.
Hiacynt - warunki uprawy
Cebule sadzi się jesienią, aby rośliny zakwitły wiosną: od marca do maja, na głębokości ok. 15 cm. przy zachowaniu kilkunastocentymetrowej odległości.
Wymagania uprawy ma stosunkowo niewielkie. Wystarczy lekka, żyzna i przepuszczalna gleba o odczynie obojętnym, która powinna być stale wilgotna. Hiacynt lubi miejsca zarówno słoneczne jak i półcień. Słabo toleruje wiatry i mroźne temperatury. Idealnym miejscem sadzenia są skalniaki, rabaty, pojemniki i donice.
Po przekwitnięciu możemy usunąć uschnięte kwiatostany i pozostawić cebule w ziemi na okres zimy. Warto je jednak przykryć przed zimą, aby zapobiec przemarznięciu. Inna szkoła mówi o tym, żeby pod koniec czerwca wykopać je i osuszone przezimować w chłodnym i suchym pomieszczeniu, by jesienią zasadzić ponownie. W ten sposób przedłużymy ich żywotność. Mogą być uprawiane w tym samym miejscu nawet 4 lata.
Hiacynt w domu
Jeśli chcemy nacieszyć nasze oczy wczesną wiosną pięknym kwieciem, warto posadzić cebule do doniczki. Robimy to jesienią, pamiętając o tym, żeby wierzch piaszczystej gleby przysypać dodatkowo cienką warstwą piasku. Po okresie 6-8 tygodni w chłodnym i jasnym miejscu możemy roślinę przenieść na docelowe miejsce w mieszkaniu. Pamiętamy oczywiście o stałym podlewaniu. Ziemia nie powinna być sucha. Uprawiany w warunkach domowych Hiacynt kwitnie już od stycznia. Po przekwitnięciu cebule należy osuszyć, przechować w chłodnym i suchym miejscu, by na jesień móc je zasadzić w ogrodzie.
Polecamy również:
Posiada własny ogródek warzywny. Miłośniczka ogrodów i roślin. Posiada szeroką wiedzę na temat rodzajów roślin oraz ich odmian. Studiowała na Uniwersytecie Krakowskim polonistykę. Od Lat doradza ludziom w kwestiach ogrodowych.
Kontakt: [email protected]
Nie wiedziałem, że hiacynt potrzebuje aż tyle słońca!
Uwielbiam hiacynty, zawsze wyglądają pięknie w moim ogrodzie!
Prosty poradnik, ale brakuje kilku istotnych detali.
Comments are closed.