Hortensja drzewiasta – jaką ją pielęgnować i przycinać

Spis treści

Hortensja drzewiasta, zwana też krzewiastą to piękna roślina o dużych liściach i małych kwiatkach zebranych w większe kwiatostany. Kwiaty zazwyczaj są białe, ale mogą mieć zieloną barwę. Ta roślina z rzędu dereniowatych jest uprawiana jako roślina ozdobna. Kwitnie od lipca do września, więc przez kilka miesięcy może cieszyć nasze oczy niezwykłym kwiatostanem.

Jak przygotować hortensje drzewiastą do sadzenia?

Przede wszystkim najpierw należy wybrać odpowiedni czas oraz miejsce. Roślinę sadzi się w cieplejszych dniach września lub października. Hortensja lubi miejsce słoneczne lub w półcieniu. Gleba powinna być żyzna, przepuszczalna, próchnicza, piaszczysto-gliniasta lub przeciętna gleba ogrodowa, pH lekko kwaśne lub obojętne i mieć wysoką wilgotność. Po wyborze miejsca kolejną czynnością jaką trzeba wykona jest odchwaszczenie gleby. Polega na pozbyciu się dokładnie wszystkich chwastów by nie przeszkadzały przy wzroście rośliny i nie zabierały jej składników odżywczych z gleby. Kolejną oczywista czynnością jest wykopanie dołka ok. 50cm x 50 cm. By pomóc roślinie się zakorzenić można delikatnie rozruszać ściany dołka i ulepszyć glebę dodają na dno dołka świeżą glebę oraz torf. Przechodząc do rośliny należy najpierw pozbyć się wadliwych i zwiędłych liści. Tuż przed posadzeniem należy trzymać doniczkę z hortensja w wiadrze z wodą przez max.30 minut by bryła korzeniowa dobrze nasiąknęła wodą. Roślinę należy wsadzić do wykopanego dołka i zasypać ziemią. Przez pierwsze lata uprawy należy pamiętać o podlewaniu.

Pielęgnacja hortensji krzewiastej.

Najważniejsze dla rośliny jest odpowiednie nawodnienie. Hortensja drzewiasta potrzebuje wilgotnego podłoża, dlatego nie należy jej przesuszać, szczególnie w okresie tworzenia kwiatostanów. Nawożenie jest dla rośliny równie istotne. Do tego służą specjalne preparaty dla hortensji, których należy używać zgodnie z zaleceniami od producenta, głównie w okresie wiosennym. Hortensja nie jest bardzo wymagającą rośliną, wykazuję się dużą odpornością na szkodniki, a nawet zimą nie potrzebuje szczególnej ochrony. Jedynie, gdy roślina jest młoda można sprawić jej okrycie np. ze słomy. 

Kiedy i jak przycinać hortensje?

By hortensja drzewiasta mogła się rozrosnąć i wzmocnić gałęzie należy pamiętać o jej przycinaniu. Cięcie należy wykonać przed wiosną, zanim roślina wznowi wegetacje. Najczęściej jest to połowa lutego, marzec. Odpowiednie i dobre przycinane jest ważne, gdyż bez niego kwiaty mogą urosnąć małe lub słabe. Hortensja drzewiasta na szczęście jest łatwa do przycinania, co dodaje kolejny argument dlaczego ta roślina jest łatwa w utrzymaniu i uprawie. W tym krzewie tnie się wszystkie gałęzie tak, że wystają jedynie kilkanaście centymetrów nad ziemią. takie ciecie może się wydawać radykalne, ale jest to najlepszy sposób na cięcie tego gatunku. Nowe pędy są mocniejsze, a kwiaty ładniejsze, większe oraz wzrasta ich ilość. Jednak w miejscu, w którym może wiać mocny wiatr nie należy się posuwać do takiego cięcia. Przez to gałęzie mogą być nieco mniej stabilne. Jeżeli zostawi się dłuższe pędy przy przycinaniu to roślina może mieć mniejsze kwiaty, ale za to będzie stabilna i nie złamie się pod wpływem wiatru.

Hortensja drzewiasta – idealna roślina?

Podsumowując – hortensja drzewiasta ma same plusy. Piękna, wyjątkowa i łatwa w uprawie. Będzie idealną ozdoba do ogrodu, a osiągając nawet do 1,5 m wysokości i może służyć jako ogrodzenie. Jest to roślina, którą mogą zająć się ludzie nawet z niewielkim lub zerowym doświadczeniem w uprawie roślin.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Scroll to Top