Komary - jak pozbyć się uciążliwych krwiopijców

Spis treści

Komary potrafią uprzykrzyć życie na najbardziej wyczekanym urlopie, czy spotkaniu z przyjaciółmi. Utrudniają też relaks we własnym ogrodzie. W handlu dostępne są, różnego rodzaju środki odstraszające, które jednak rzadko bywają w pełni skuteczne. Niezawodnym sposobem pozbycia się uciążliwych owadów z otoczenia jest oprysk na komary. Te dostępne są w postaci substancji chemicznych lub naturalnych. Można też przygotować je samemu. 

Chemiczny oprysk na komary

Komar

Środki chemiczne mają bardzo wysoką skuteczność w zwalczaniu uciążliwych insektów. Każdy z dostępnych w handlu środków jako oprysk na komary zapewni dni wolne od ukąszeń i swędzących bąbli. Niestety mają też bardzo poważną wadę. Likwidują nie tylko krwiopijców, ale również pożyteczne bezkręgowce, w tym i zapylacze. Po stosowaniu chemicznych środków owadobójczych giną również pszczoły, motyle, chrząszcze. Na wiele z nich bardzo wrażliwe są też organizmy wodne.

Znacznie bezpieczniejszym i przyjaznym dla środowiska rozwiązaniem będą środki oparte na składnikach naturalnych.  Bez problemu można je dostać w dobrze zaopatrzonych sklepach ogrodniczych. 

Naturalny oprysk na komary

Przyroda dostarcza składników pomagających radzić sobie z niemal wszystkimi, niepożądanymi zjawiskami. Również naturalnych odstraszaczy, z których można w domu przygotować skuteczny oprysk na komary. Rośliny, których zapachu nie znoszą krwiopijcy to między innymi:

  • czosnek
  • geranium
  • cytryna
  • lawenda
  • goździki
  • kawa mielona

Wszystkie składniki, lub niektóre  z nich można umieścić w naczyniu, zalać wrzątkiem tak, żeby je lekko przykryć i parzyć pod przykryciem przez 15 minut.  Potem odcedzić przez gęstą gazę, a pozostały płyn przelać do dyfuzora. Oprysk na komary należy przeprowadzać kiedy rośliny są suche, zatem w środku dnia, przy ładnej pogodzie. Powtarzanie zabiegu raz  w tygodniu zapewni spokojny relaks.

 Zabiegi będą skuteczne również na balkonach, tarasach, czy w ośrodkach wypoczynkowych. Wspomóc można je też, sadząc rośliny, których zapach komary odstrasza.

Polecamy również:

Scroll to Top
Scroll to Top