Ocena:

5
(34)

Loading

Czas czytania: 2 minuty

Ćma bukszpanowa - groźny przybysz z południa

Spis treści

Wraz z ociepleniem klimatu w Polsce pojawiają się gatunki zwierząt i roślin, wcześniej nieznane na terenie naszego kraju, lub od dawna nienotowane. Wśród przybyszy niektóre czują się doskonale i zaczynają zagrażać rodzinnym gatunkom i uprawom. Do takich znanych od niedawna gatunków inwazyjnych należy azjatycka ćma bukszpanowa. O ile dorosłe owady są niegroźne i zwracają uwagę urodą, o tyle ich gąsienice są żarłocznymi monofagami niszczącymi bukszpany. 

Pochodzący z Chin, Korei i Tajwanu motyl, prawdopodobnie właśnie z sadzonkami tych roślin został zawleczony do Europy. W Polsce po raz pierwszy zaobserwowano go  w roku 2012. Od tego czasu jego ekspansja nie ustępuje, a wielu właścicieli wypielęgnowanych bukszpanów musiało się  pożegnać z ulubionymi roślinami. Jako gatunek inwazyjny motyl ten objęty jest ustawowym nakazem zwalczania. 

Gąsienice skutecznie tępi oprysk na ćmę bukszpanową

Naturalny oprysk na ćmę bukszpanową

oprysk na ćmę

W handlu dostępny jest szereg środków zwalczających gąsienice tego, urodziwego skądinąd motyla. Większość z nich zawiera środki chemiczne działające poprzez kontakt bezpośredni lub po zjedzeniu spryskanych części rośliny. Jednak, jak to w przypadku innych środków owadobójczych, preparaty takie są groźne również dla pożytecznych i nieszkodliwych organizmów.

 Warto zatem zwrócić uwagę na te przeznaczone do zwalczania konkretnego gatunku. Wśród nich te zawierające składniki biologicznie czynne, czyli bakterie atakujące gąsienice i powodujące ich śmierć w ciągu maksymalnie trzech dni. Naturalny oprysk na ćmę bukszpanową można przygotować też w domu, na bazie pospolitego w Polsce wrotyczu, który jest silnie toksyczny dla gąsienic. 

Chemiczny oprysk na ćmę bukszpanową

Preparaty chemiczne mają bardzo wysoką skuteczność i działają niemal natychmiast. Jednak ich stosowanie wymaga zachowania środków ostrożności. Stosując oprysk na ćmę bukszpanową, trzeba pamiętać o rękawicach i okularach ochronnych. Zabiegu nie wolno przeprowadzać w porze największej aktywności owadów zapylających, w tym pszczół, ani w pobliżu pożytku tych ostatnich.

 Na rynku dostępna jest szeroka oferta insektycydów, w  tym służących też zwalczaniu gąsienic ćmy bukszpanowej. Wybierając, warto zwrócić uwagę na środki  o niskiej szkodliwości dla otoczenia i cieszyć się pięknymi bukszpanami, oraz brzęczeniem pszczół i kolorami motyli. 

Polecamy również:

Loading

Podobał się artykuł?

Oceń go!

Oceny 5 / 5. Vote count: 34

Oceń post jako pierwszy

3 thoughts on “Oprysk na ćmę bukszpanową”

  1. Avatar photo

    Ćmy są wszędzie, nie wiem czy oprysk pomoże na długo.

  2. Avatar photo

    Dzięki za poradnik, walka z tym szkodnikiem jest trudna.

Comments are closed.

Scroll to Top
Scroll to Top