Ocena:

3.3
(23)

Loading

Czas czytania: 2 minuty

Chwasty - uciążliwi goście za płotu

Spis treści

Kleszcze to niewielkie pajęczaki, których samice przed złożeniem jaj, żywią  się krwią kręgowców – w tym ludzką. W Polsce występuje 19 gatunków z tej rodziny, jednak dla człowieka szczególnie niebezpieczne są trzy z nich, przenoszące groźne choroby. Borelioza, odkleszczowe zapalenie mózgu, babeszjoza czy anaplazmoza są diagnozowane coraz częściej.  Wszystkie te choroby są niebezpieczne, a jedyną skuteczną ich metodą jest tępienie nosicieli. Oprysk na kleszcze zapewni spokojny wypoczynek w ogrodzie, bez martwienia się  o ryzyko zarażenie przez te pajęczaki. 

Oprysk na kleszcze - bezpieczny wypoczynek w ogrodzie

Oprysk na kleszcze

Samice kleszczy przed złożeniem jaj pokonują niewielkie dystanse, dlatego larwy, nimfy, a także dojrzałe osobniki tych bezkręgowców najczęściej można spotkać w okolicach ścieżek. Tam poruszają się żywiciele tych ektopasożytów, tam odpadają napęczniałe samice, a ze złożonych przez nie jaj wylęgają się kolejne pokolenia. Cykl się powtarza, zatem mity o chmarach kleszcze spadających z koron drzew, można włożyć między bajki. 

 Z tego też powodu środki chemiczne służące do likwidacji pajęczaków wystarczy stosować w okolicach miejsc uczęszczanych przez zwierzęta – również ludzi. Preparaty dostępne w sprzedaży na kleszcze można stosować samemu, zamgławiając lub spryskując podejrzane miejsca, lub wynająć w tym celu profesjonalną ekipę. Większość skutecznych preparatów zwalczających groźne pajęczaki oparta jest na bazie cypermetryny i tetrametryny i wymaga specjalnego przygotowania przed użyciem. 

Taki oprysk na kleszcze wystarczy powtarzać dwa razy w roku, po zejściu śniegów i kolejny pod koniec lata. 

Zabezpieczyć przestrzeń koło domu - oprysk na kleszcze

Wśród kilkunastu gatunków kleszczy żyjących w Polsce groźne dla człowieka i zwierząt domowych są przede wszystkim, trzy gatunki:

  • kleszcz pospolity
  • kleszcz łąkowy
  • obrzeżek gołębi

Dwa pierwsze przebywają w trawie i niskich zaroślach, najczęściej w okolicy ścieżek. Natomiast trzeci w okolicy ptasich gniazd i miejsc gromadzenia się ptaków. Choć nie przenosi groźnych dla człowieka  chorób, ten aktywny nocą pajęczak potrafi boleśnie kąsać, a ślady po jego żerowaniu potrafią się bardzo brzydko goić. Często też powstają, związane  z nimi silne reakcje alergiczne. 

Likwidacja obrzeżków wymaga zabiegów podobnych jak dwóch pozostałych gatunków, jednak preparat trzeba rozprowadzić na strychach, niezamieszkałych poddaszach i w okolicach opuszczonych gniazd. Absolutnie nie wolno go stosować w okresie, w którym trwa sezon lęgowy.  Uśmiercanie obrzeżków można stosować zimą i  późnym latem, kiedy ptaki opuszczą już gniazda.

Polecamy również:

Loading

Podobał się artykuł?

Oceń go!

Oceny 3.3 / 5. Vote count: 23

Oceń post jako pierwszy

3 thoughts on “Oprysk na kleszcze”

  1. Avatar photo

    Działa świetnie, polecam każdemu, kto ma problem z kleszczami.

  2. Avatar photo

    A czy to jest bezpieczne dla zwierząt?

  3. Avatar photo

    Oprysk na kleszcze to ratunek w moim ogrodzie!

Comments are closed.

Scroll to Top
Scroll to Top