Co posadzić obok Hibiskusa?

Żeby jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie co posadzić obok hibiskusa należy pamiętać że ma na wysokie wymagania i okazały wygląd, najlepiej prezentuje się jako soliter. Nie oznacza to jednak, że nie można zapewnić mu towarzystwa podkreślających urodę bylin, czy dających tło pnączy. Z powodzeniem można ją uprawiać również w polskich ogrodach. Jednak hibiskus jest kapryśny i wymagający.

Spis treści
hibiskus

Jakie kwiaty można posadzić obok hibiskusa

 

Słońce, ciepło, miejsce osłonięte od wiatru i zastoin mrozowych. Do tego żyzna, przepuszczalna ziemia o pH  lekko poniżej 7 – to wymagania, jakie trzeba spełnić, żeby hibiskus czuł się dobrze w ogrodzie. Egzotyczna uroda tej rośliny wymaga ostrożności w dobieraniu jej sąsiedztwa tak, żeby jej nie przytłoczyć. 

Dobrze sprawdzą się tu trawy ozdobne, oraz rośliny zadarniające, jak runianka, dąbrówki czy bluszczyk kurdybanek.  

Hibiskus a krzewy

 

W towarzystwie tej egzotycznej piękności większość krzewów wypadnie blado. Można jednak pokusić się o posadzenie u podnóża hibiskusa karłowatych form iglaków o puszystym pokroju, lub zimozielonych krzewów o drobnych liściach i dekoracyjnych owocach. W tej roli sprawdzą się, przede wszystkim irgi.

 Kolorowe berberysy, czy trzmieliny również mogą stanowić ciekawe sąsiedztwo, jednak dobierając odmiany, należy zwracać baczną uwagę, żeby nie przytłoczyć ketmii nadmiarem barw i kształtów. 

Drzewa w sąsiedztwie hibiskusa

 

Z uwagi na wysokie zapotrzebowanie na światło, hibiskusa nie należy sadzić w bezpośrednim sąsiedztwie drzew. Jednak w tle i bezpiecznej odległości będzie tworzył egzotyczne aranżacje  z roślinami o równie interesującym i niezwykłym wyglądzie. 

Do kompozycji z udziałem hibiskusa nadają się paulownie, surmie, tulipanowce,  czy klony o palczastych liściach. Interesującym i nieprzytłaczającym tłem są także drzewa iglaste, szczególnie te w kolorach ciemnej zieleni kontrastującej z przepychem barwnych kwiatów ketmii. 

Polecamy również:

Scroll to Top
Scroll to Top