Komarzyca abc pielęgnacji
Plektrantus koleusowaty, czy też pokrzelin koleusowaty to nazwa rośliny z rodziny jasnotowatych, znanej powszechnie jako komarzyca. Trudno się dziwić, bo nazwy naukowe są istną akrobatyką dla języka i prawidłowa ich wymowa może sprawiać trudności, nie tylko cudzoziemcom. Poczciwa komarzyca w pełni zasługuje na swoją potoczną nazwę. Dzięki intensywnemu, ostremu zapachowi wydzielanemu przez całą roślinę, odstrasza skutecznie insekty żądne krwi niczego nieświadomych wypoczywających.
Plektrantus jest bardzo łatwy w uprawie, a problemy stwarza jedynie zimowanie, dlatego w polskich warunkach, najczęściej jest traktowany jako roślina jednoroczna – choć w istocie jest byliną.
Jak i kiedy sadzić komarzycę
Niezależnie od odmiany komarzyc należy o nie dbać tak samo, roślina lubi mieć dużo rozproszonego światła, zatem najlepiej rośnie w półcieniu. Przy niedoborach słońca jej pędy stają się wyciągnięte i blade, zaś nadmiar słońca powoduje poparzenia delikatnych liści i łodyżek. Trzeba jednak zwrócić uwagę, że to roślina ekspansywna i intensywnie rosnąca, więc wymaga sporej przestrzeni, po której może rozpościerać mięsiste pędy.
Stanowisko
Stanowisko musi być też osłonięte od wiatru, bo komarzyca jest krucha i podatna na złamania. Nie znosi też niskich temperatur, więc na miejsce stałe najlepiej wysadzać ją w początkach czerwca, kiedy minie ryzyko wiosennych przymrozków. Ma to szczególne znaczenie dla roślin wysadzanych do gruntu.
Ziemia
Ziemia jest wtedy już odpowiednio nagrzana, żeby zapewnić komarzycy optymalne warunki rozwoju. Wystarczy zapewnić jej próchniczą, stale wilgotną ziemię, bogatą w składniki pokarmowe, a odwdzięczy się bujnym wzrostem i pięknym wybarwieniem liści i pędów.
Pielęgnacja komarzycy
Roślina jest bardzo prosta w uprawie i niemal bezobsługowa. Z powodzeniem może być traktowana jako szkoleniowa, dla osób dopiero rozpoczynających przygodę z ogrodnictwem. Szczególnie ładnie prezentuje się w wiszących pojemnikach, ale różnie dobrze sprawdza jako jednoroczna roślina okrywowa.
Komarzyca ma duże wymagania co do wilgotności – nie znosi przesuszonego podłoża. Należy jej zapewnić regularne podlewanie, w czasie upałów nawet dwa razy dziennie. Jednak zastój wody w pojemniku szybko prowadzi do obumarcia rośliny. Co dwa tygodnie należy dostarczyć jej nawóz, najlepiej organiczny wraz z wodą używaną do podlewania. Dzięki szybkiemu wzrostowi komarzyca jest żarłoczna – potrzebuje sporo składników do prawidłowego rozwoju. Jeżeli roślina ma być zimowana, na jesieni należy ją przyciąć do wysokości około 20 cm nad ziemią.
Cięcie kieruje się zawsze od wnętrza rośliny na zewnątrz, na skos, ok. pół cm nad węzłem. Tak przygotowaną komarzycę trzeba przenieść do nieogrzewanego pomieszczenia, w którym będzie panować temperatura ok. 15 stopni Celsjusza. W połowie marca należy ją przesadzić i wznowić podlewanie.
Polecamy również:
Posiada własny ogródek warzywny. Miłośniczka ogrodów i roślin. Posiada szeroką wiedzę na temat rodzajów roślin oraz ich odmian. Studiowała na Uniwersytecie Krakowskim polonistykę. Od Lat doradza ludziom w kwestiach ogrodowych.
Kontakt: [email protected]
Przyda się więcej takich porad, dzięki!
Komarzyca to moja ulubiona roślina na balkon!
Nigdy mi się nie udaje utrzymać komarzycy w dobrej kondycji.
Comments are closed.