Ocena:

4.2
(47)

Loading

Czas czytania: 2 minuty

Szczawik rożkowaty

Spis treści

Niewielkie kępki liści przypominających czterolistną koniczynkę mogą się prezentować bardzo atrakcyjnie. Pojawiające się na tle soczyście zielonych, a często też bordowych liści, intensywnie żółte, trąbkowate kwiaty dodają mu uroku. Jednak szczawik rożkowaty jest bardzo ekspansywny, trudny do wytępienia iw  krótkim czasie potrafi zarosnąć spore przestrzenie, nie dając szansy innym roślinom. To jeden z bardziej uciążliwych chwastów ogrodowych. Jak go odróżnić od kuzynów i jak zwalczyć?  

oxalis corniculata, flower, leaf-4484818.jpg

Szczawik rożkowaty — wygląd

Bylina płożąca tworząca gęste kępy sercowatych liści osadzonych po cztery na łodyżce. Wyglądem przypominają one czterolistną koniczynę. Jest podobny do innych szczawików, w  tym i uprawianych i rosnących dziko w polskich lasach. W przeciwieństwie do nich jednak ten rozsiewa się sam i wybiera stanowiska o wysokiej zawartości azotu, gdzie inne rośliny niechętnie się pojawiają. 

Może np. wypełniać szpary w chodnikach, czy betonowych kratkach.  Jego nasiona rozsiewają się szeroko, są całkowicie mrozoodporne i zachowują zdolność kiełkowania przez kilka lar. Czyni to szczawik rożkowaty rośliną bardzo ekspansywną i uciążliwą w uprawach. 

Zagrożenia stwarzane przez szczawik rożkowaty

Ta niepozorna roślina przez swoją odporność na niekorzystne warunki i środki chemiczne stosowane do zwalczania chwastów, potrafi być bardzo uciążliwym intruzem, zarówno w uprawach gruntowych jak i szklarniowych. Ponadto jest pośrednim żywicielem gatunku grzyba wywołującego rdzę kukurydzy. Bywa też roznosicielem mączniaka prawdziwego, który lubi na niej pasożytować. Z tego względu szczawik rożkowaty powinien być zwalczany bezwzględnie.

Jak pozbyć się szczawika rożkowatego

Najlepiej jest usuwać go mechanicznie, nie pozwalając na zawiązanie nasion. Jest rośliną jednoroczną lub krótko żyjącą byliną, więc konsekwentne usuwanie pojawiających się roślin skutecznie niszczy jego populację. Usuniętych roślin nie wolno kompostować, Odradzają się z fragmentów korzeni, więc taki zabieg sprawiłby, że przeniosą się jedynie w inne miejsce. Z uwagi na rozległy system korzeniowy i szybkie tempo rozrastania, szczawik rożkowaty stanowi bardzo dużą konkurencję dla roślin uprawnych. 

Polecamy również:

Loading

Podobał się artykuł?

Oceń go!

Oceny 4.2 / 5. Vote count: 47

Oceń post jako pierwszy

1 thought on “Szczawik rożkowaty”

  1. Avatar photo

    Szczawik rożkowaty pojawia się wszędzie!

Comments are closed.

Scroll to Top
Scroll to Top