Dymnica pospolita

Spis treści

Wiele roślin nazywanych pogardliwie chwastami  poza swoją ciemną stroną — zanieczyszczaniem upraw, ma też wiele cennych właściwości. Bywają roślinami jadalnymi lub wykazującymi działanie prozdrowotne. Do takich należy też dymnica pospolita. Od lat wysoko ceniona w zielarstwie i medycynie naturalnej, a nielubiana przez rolników. Ta krewniaczka maków została wieki temu zawleczona na terytorium Polski, gdzie znalazła dogodne warunki rozwoju. Obecnie jest pospolita na całym obszarze kraju. 

Dymnica pospolita — wygląd

Dymnica pospolita

Dymnica pospolita — wygląd

Jasnozielona, czasem brunatnie podbarwiona łodyga osiąga 10 do 40 cm wysokości. Jest pusta w środku, porośnięta pierzastymi listkami. W okresie kwitnienia roślina pokrywa się na szczytach drobnymi kwiatami w barwie od różowej do ciemnopurpurowej. Rośnie na glebach o wysokiej zawartości wapnia. Dymnica pospolita jest rośliną wskaźnikową ziem zasadowych — po jej występowaniu można rozpoznać pH gruntu.  

Z uwagi na to, że nasiona kiełkują przez cały rok, bywa uciążliwa szczególnie w winnicach i ogrodach. Bardzo często pojawia się wśród rzepaku, zbóż, roślin okopowych i kukurydzy, szczególnie na ziemiach gliniastych i ciężkich.

Zwalczanie dymnicy pospolitej

Dymnica pospolita jest wrażliwa na herbicydy powszechnie stosowane w uprawach. Skuteczne jest również zwalczanie mechaniczne, niepozwalające roślinie na zawiązywanie nasion. Te zaraz po dojrzeniu wykazują niewielką zdolność kiełkowania. Znacząco wzrasta ona po stratyfikacji, czyli przezimowaniu w gruncie. Profilaktycznie należy zatem przekopywać teren tak, żeby nasiona i młode siewki nie miały możliwości przetrwania. 

Dymnica pospolita — surowiec zielarski

Nielubiana przez rolników i ogrodników dymnica pospolita ma też swoją jasną stronę. Ziele pozyskane z tej rośliny zawiera żywicę, flawonoidy, garbniki, śluzy i substancje gorzkie, dzięki czemu stosowane jest w skutecznym zwalczaniu chorób pęcherzyka żółciowego. Ponadto odwary i herbatki są cenionym środkiem zwalczającym choroby i podrażnienia skóry. Jednak zachować należy środki ostrożności i wewnętrznie stosować dymnicę wyłącznie pod kontrolą lekarza. Wyższe dawki, bowiem, mogą zaburzać pracę serca i powodować porażenie mięśniówki gładkiej. 

Polecamy również:

Scroll to Top
Scroll to Top