Przetacznik perski

Spis treści

Urocze, drobne kwiatki o rzadkich w świecie roślin odcieniach błękitu i niewielka postura — przetacznik perski trudno uznać za okazałego przedstawiciela świata flory. A jednak jego cechy sprawiają, że bywa uciążliwym chwastem, którego bardzo trudno jest się pozbyć z upraw. Ma bardzo niskie wymagania siedliskowe i termiczne i potrafi kiełkować już w temperaturze 2 stopni Celsjusza. 

Wyprzedza tym bardziej wrażliwe rośliny, pobierając z gruntu składniki pokarmowe przeznaczone dla roślin uprawnych. Niegdyś zawleczony do Polski, obecnie występuje pospolicie na terenie całego kraju. 

Jak wygląda przetacznik perski

Niepozorna roślinka o drobnym pokroju i wysokości około 10 cm nie jest łatwa do zauważenia wśród zieleni. Zdradzają ją dopiero drobne, błękitne kwiaty z jaśniejszym środkiem i ciemnofioletowym słupkiem. Liście są proporcjonalnie dość szerokie, eliptyczne i podobnie jak łodyga, szorstko owłosione. Na brzegach piłkowane. Owalne nasiona przetacznika perskiego kryją się w tępo zakończonych torebkach umieszczonych na szczycie pędów kwiatostanowych.

Cykl życiowy przetacznika perskiego

Nasiona wysypujące się z dojrzewających torebek czekają do kolejnego sezonu. Potrafią kiełkować już w temperaturze 2 – 5 stopni Celsjusza, co czyni je jednymi  z pierwszych wschodzących w sezonie siewek, dając dzięki temu lepszy dostęp do światła, wilgoci i składników pokarmowych. Dzięki temu kiedy liczne gatunki zaczynają wschodzić, przetacznik perski jest już w pełni rozwiniętą rośliną, zdolną do rozmnażania. Jest rośliną jednoroczną, co oznacza, że w jednym sezonie kiełkuje, osiąga dojrzałość i wydaje nasiona. W kolejnych sezonach cykl się powtarza. Potrafi żyć również jako roślina ozima, czyli wschodzące latem i jesienią siewki zimują, a dojrzewają od wiosny kolejnego roku.

Jak zwalczyć przetacznik perski

Przetacznik perski jest wrażliwy na herbicydy służące do likwidacji roślin dwuliściennych. jednak dobór preparatu i jego skuteczność uzależnione są od wielu czynników, w tym i stopnia rozwoju rośliny, czy warunków siedliskowych. Jako roślina jednoroczna podatny jest też na zwalczanie mechaniczne — pielenie. Wykonane przed zawiązaniem i dojrzeniem nasion przerywa cykl życiowy rośliny.

Polecamy również:

Scroll to Top
Scroll to Top