Bodziszek drobny

Spis treści

Suche rejony, murawy kserotermiczne, stanowiska ruderalne i segetalne to ulubione miejsca wegetacji bodziszka drobnego. Ta niewielka roślinka o filigranowym pokroju jest zaskakująco wytrzymała na warunki, których wiele roślin uprawnych nie jest w stanie przetrwać. 

Dlatego też pojawiając się wśród nich, stanowi zagrożenie. Tym bardziej że dzięki niewielkiej posturze i subtelnej budowie, początkowo trudno go dostrzec. 

Wygląd bodziszka drobnego

Wysokość przeciętnie około 20 cm, cieniutkie łodygi i dekoracyjne, pierzastodzielne liście wyróżniają bodziszka drobnego spośród innych roślin. Kiedy roślina zakwita drobnymi różowymi lub jasnoliliowymi kwiatami, nie ma już wątpliwości, że to on zagościł w ogrodzie. Kwitnie od maja aż do października, tworząc w tym czasie tysiące nasion. 

Pięciodzielna rozłupnia może zawierać nawet 400 drobnych nasion, które dają początek kolejnym roślinom. Bodziszek w ogrodzie na ogół nie stanowi poważnego zagrożenia, natomiast potrafi siać spustoszenie w uprawach koniczyny lub lucerny. 

Gdzie najczęściej rośnie bodziszek drobny

Suche gleby, dobrze nasłonecznione i bogate w azot są doskonałym miejscem rozwoju dla bodziszka drobnego. Jeżeli dodatkowo ich pH wynosi powyżej 7, czyli ziemia ma odczyn zasadowy, można się tam spodziewać prawdziwej inwazji tej niepozornej rośliny. Bodziszek, bowiem poza ciepłem wysoko ceni sobie wapń w glebie.

Może rosnąć zarówno na stanowiskach ruderalnych, jak i polach uprawnych, czy ogrodach. W uprawach przemysłowych rzepaku, roślin okopowych i na nawozy zielone potrafi siać prawdziwe spustoszenie.  Jednak jest i dobra wiadomość. rzadko pojawia się masowo i jest wrażliwy na zwykłe zabiegi agrotechniczne, znacznie ograniczające jego liczebność.

Bodziszek drobny — zwalczanie

Wiosenne zabiegi pielęgnacyjne, jak przekopywanie gleby wokół roślin uprawnych, skutecznie niszczą siewki bodziszka drobnego. Prawidłowe nawożenie i unikanie nadmiaru szczególnie związków azotu również sprzyja ograniczeniu pojawiania się tej rośliny. Jeżeli jednak  z pozostawionych w glebie nasion wyrośnie dorosły bodziszek drobny, można skutecznie niszczyć go mechanicznie, wyrywając rośliny jeszcze przed zawiązaniem i dojrzeniem nasion. 

W przypadku większych powierzchni skuteczne są herbicydy przeznaczone do zwalczania roślin dwuliściennych. 

Polecamy również:

Scroll to Top
Scroll to Top