Ocena:

3.8
(63)

Loading

Czas czytania: 2 minuty

Mak polny

Spis treści

Delikatne, owłosione łodyżki, pokryte szczeciną pąki na przewieszających się pędach, oraz subtelne, intensywnie czerwone kwiaty niczym z pomiętej bibułki. Do tego charakterystyczne „makówki”. Mak polny to jednak z najlepiej rozpoznawanych roślin rosnących w Polsce. Bywa lekiem, kosmetykiem, ozdobą  i inspiracją. Motyw kwitnących maków jest bardzo popularny w zdobnictwie, a twórcy bajek dla dzieci wykorzystują jego wizerunek, jak choćby w znanej „Makowej Panience”. Potrafi jednak też zaszkodzić, będąc jednym z najgroźniejszych chwastów porastających pola uprawne. 

mak polny

Mak polny — cykl życiowy rośliny

Choć mak polny jest rośliną jednoroczną, bardzo trudno pozbyć się go ze stanowisk, na których rosnąc nie powinien. Jego niewątpliwa uroda nie zmienia faktu, że to roślina niezwykle wytrzymała. Drobne, czarne nasiona zachowują zdolność  kiełkowania przez kilkadziesiąt lat. Znane są przypadki udanego wyprowadzenia siewek maku polnego z nasion nawet 40-letnich.  

Choć maki są roślinami jarymi i ich cykl życiowy od nasiona do nasiona zamyka się w jednym sezonie wegetacyjnym, to w cieplejszych latach zdarza się, że maki kiełkują już jesienią. Młode siewki bez większych problemów zimują i wiosną wznawiają wegetację. Zimujące w gruncie nasiona zaczynają kiełkować już w temperaturze zera stopni. 

Zwalczanie maku polnego

Podstawą w zwalczaniu inwazji maku polnego w uprawach jest profilaktyka. Przede wszystkim staranne selekcjonowanie i oczyszczanie materiału siewnego. Roślina ta ceni sobie gleby bogate w azot, ciepłe,  wapienne, o umiarkowanej wilgotności i dużą ilość słońca. Ze względu na te wymagania bardzo rzadko pojawia się w północno — wschodniej części Polski i w górach.  

O ile zwalczanie maku w uprawach zbóż jest dość proste, bo jest wrażliwy na większość herbicydów przeznaczonych dla roślin dwuliściennych, na które zboża są odporne, to kiedy pojawia się w rzepaku, czy uprawach okopowych, sprawa się mocno komplikuje. Wtedy należy zastosować preparaty z udziałem metazachloru oraz środki dwu i trójskładnikowe. Ponadto mak polny jest rośliną jadalną, leczniczą i cenioną w kosmetyce, zatem po raz kolejny określenie „chwast” wydaje się tu mocno nieprecyzyjne. 

Polecamy również:

Loading

Podobał się artykuł?

Oceń go!

Oceny 3.8 / 5. Vote count: 63

Oceń post jako pierwszy

1 thought on “Mak polny”

Comments are closed.

Scroll to Top
Scroll to Top