Ocena:

5
(69)

Loading

Czas czytania: 2 minuty

Chaber bławatek

Spis treści

Postrzępione, charakterystyczne kwiatostany w kolorze nasyconego indygo są cenionym elementem letnich bukietów. Chaber bławatek jest, obok maku polnego, jedną z najlepiej rozpoznawanych roślin. Ceniony za wygląd i chętnie uprawiany w odmianach jako roślina ozdobna, szanowany też w kosmetyce i wykorzystywany w medycynie naturalnej, potrafi bławatek jednak narobić też szkód. 

Zachwaszczając uprawy zbóż, rzepaku i roślin okopowych stanowi trudnego przeciwnika i niech nikogo nie zwiedzie jego niewątpliwa uroda. 

Chaber bławatek

Cykl życiowy chabra bławatka

Rośliny jednoroczne zamykają swój cykl życiowy od nasiona — do nasiona w trakcie jednego roku (ozime) lub sezonu wegetacyjnego (jare). Co do zasady są łatwiejsze w likwidacji niż ich wieloletni kuzyni, jednak nie zawsze. Do bardzo wytrzymałych roślin, których nasiona zachowują zdolność kiełkowania przez kilka lat, należy chaber bławatek. Potrafi kiełkować z nasion nawet dziesięcioletnich, co czyni go jednym z bardziej uporczywych chwastów.

W związku z tym najbardziej skuteczna w przypadku tej rośliny jest profilaktyka, a zabiegi agrotechniczne mające ograniczyć jej rozprzestrzeniania, warto rozpocząć już jesienią.  Nasiona przenoszone są przez mrówki i mogą pokonywać całkiem spore odległości.

Zwalczanie chabra bławatka

Zboża zanieczyszczone chabrem bławatkiem są stosunkowo łatwe do opanowania inwazji. Bowiem jako trawy są roślinami jednoliściennymi, zaś chwast należy do dwuliściennych. Wystarczy zatem, w  początkach wegetacji zbóż ozimych zastosować herbicydy przeznaczone dla roślin dwuliściennych. Zabieg można powtórzyć wiosną, po stwierdzeniu obecności nieproszonego gościa.

Jak w przypadku innych roślin jednorocznych bardzo skuteczne jest selekcjonowanie materiału siewnego, a także mechaniczne usuwanie pojawiających się roślin, przed okresem kwitnienia i zawiązywania nasion. Jeżeli tego typu zabiegi okażą się nieskuteczne, pozostaje wkroczyć ze środkami chemicznymi. Wysoką skuteczność w zwalczaniu chabra bławatka wykazują preparaty z udziałem  flufenacetu oraz diflufenikanu. 

Polecamy również:

Loading

Podobał się artykuł?

Oceń go!

Oceny 5 / 5. Vote count: 69

Oceń post jako pierwszy

1 thought on “Chaber bławatek”

Comments are closed.

Scroll to Top
Scroll to Top