Ocena:

4.3
(4)

Loading

Czas czytania: 2 minuty

Stokłosa

Spis treści

Rodzaj stokłosa liczy sobie ponad 150 gatunków rosnących na niemal całym świecie. W Polsce występuje ich  dwadzieścia sześć, z czego jeden — stokłosa bezostna jest cenioną trawą pastwiskową. Inne gatunki służą do tworzenia trawników. Niektóre rosnąc w miejscach uprawy innych roślin, potrafią je zachwaszczać. Najczęściej dotyczy to stokłosy żytniej, rosnącej w uprawach zbóż. 

Trawa ta jest dość trudna do zwalczenia, dlatego najważniejsze w zapobieganiu jej inwazji są zabiegi agrotechniczne i profilaktyka. 

Stokłosy jako chwasty

Trawy z tego rodzaju należą do groźnych chwastów, bowiem z uwagi na różnorodność zasiedlają bardzo różne stanowiska. Potrafią rosnąć zarówno na ziemiach jałowych i suchych, jak i żyznych, bogatych w składniki pokarmowe, czy nawet ciężkich, gliniastych i okresowo zalewanych. 

To, co czyni stokłosy cennymi trawami pastewnymi, robi z nich również uciążliwe chwasty, wskazując, jak elastyczne może być określenie „chwast”.  Niektóre gatunki, jak stokłosa płonna potrafią kiełkować nawet z głębokości kilkunastu centymetrów, zatem skuteczne  w niszczeniu populacji będą zabiegi sięgające co najmniej 20 – 25 cm w głąb gruntu. 

Stanowisko i zwalczanie stokłosy

najczęściej zachwaszczanymi przez trawy z rodzaju stokłosa uprawami są zboża. Jednak chętnie rosną one też w kukurydzy, czy wśród roślin okopowych. Nasiona tych traw zachowują zdolność kiełkowania przez kilka lat, a jedna roślina potrafi wydać ich nawet 2000. Stokłosy w większości są trawami jednorocznymi, jarymi. Cenią sobie ciepłą ziemię i obojętne pH, zatem najczęściej wschodzą wraz ze zbożami. 

Wtedy też są najbardziej wrażliwe na czynniki mechaniczne i chemiczne. Jednak to drugie jest niezwykle trudne. Wszystkie substancje zwalczające stokłosy wiosną, należą bowiem  do grupy B (klasyfikacji HRAC) i należy stosować je w najwyższych zarejestrowanych dawkach. 

Zagrożenia stwarzane przez stokłosy

Trawy z rodzaju stokłosa, choć wschodzą równo z siewkami zbóż, to szybko zaczynają je dominować, zagłuszając młode rośliny uprawne. Stanowią groźną konkurencję w staraniach o dostęp do światła, wilgoci i składników pokarmowych. 

 Gatunki wysokie, osiągające ponad metr można dość łatwo zauważyć, bowiem wystają ponad łany upraw. Natomiast te niższe, rosnące na wysokość 20 – 70 cm najczęściej są widoczne dopiero w czasie sprawdzania upraw i chodzenia wśród nich.  To dodatkowy czynnik, który sprawia, że stokłosy są trudnym przeciwnikiem. 

Polecamy również:

Loading

Podobał się artykuł?

Oceń go!

Oceny 4.3 / 5. Vote count: 4

Oceń post jako pierwszy

1 thought on “Stokłosa”

  1. Avatar photo

    Stokłosa to problem w moim ogrodzie.

Comments are closed.

Scroll to Top
Scroll to Top