Styczeń w ogrodzie

Spis treści

Styczeń to czas, a którym pozornie uśpiona jeszcze przyroda, powoli szykuje się do nadchodzącej wiosny. Choć to jeden z miesięcy odpoczynku dla ogrodników, nie oznacza jednak całkowitej bezczynności. Rośliny wymagają doglądania cały czas, a niektóre również zabiegów ochronnych i pielęgnacyjnych.  W przypadku obfitych opadów i zalegającego śniegu podstawą jest otrząsanie go, głównie z drzew i krzewów iglastych. 

Zalegające czapy mogą deformować rośliny, a w skrajnych przypadkach, spowodować  wyłamywanie ich konarów.  Styczeń to również czas pierwszych cięć w danym sezonie, a nawet pojawiania się kwiatów. Pod koniec zimy zakwitają oczary i ciemierniki. 

winter, christmas tree, iglak-3914681.jpg

Cięcie i inne zabiegi pielęgnacyjne

 

W pierwszym miesiącu roku można zacząć wykonywać cięcia zaplanowane na dany sezon wegetacyjny. Zarówno pielęgnacyjne, jak i formujące. Szczególnie ważne jest to w przypadku drzew i krzewów owocowych. Należy kontrolować ich stan, a  przypadku stwierdzenia pęknięć od mrozu, uszkodzone pędy zabezpieczyć maścią ogrodniczą i przyciąć je, zachowując zasady prawidłowego cięcia. W tym miesiącu przeprowadza się także bielenie drzew owocowych. 

Sprawdzanie osłon

 

Niskie temperatury są bardzo groźne dla gatunków słabo mrozoodpornych. W związku z tym należy regularnie sprawdzać stan osłon — zarówno kopczyków jak i chochołów ze słomy, czy agrowłókniny. W przypadku uszkodzeń należy je, jak najszybciej naprawić. Przy okazji warto usunąć zaschnięte owoce pozostające na drzewach, ponieważ mogą być one źródłem groźnych chorób, które wraz z ruszeniem wiosennej wegetacji zaatakują uprawy. 

Sadzonki 

 

Pierwszy miesiąc roku to doskonały czas na przygotowanie sadzonej zdrewniałych z krzewów owocowych. W tym czasie warto pobrać i ukorzeniać sadzonki porzeczek, agrestu i odmian winorośli.  W styczniu warto też rozplanować wygląd przyszłego ogródka warzywnego i rozkładu upraw. Nadal można zbierać plony. Pietruszka naciowa i jarmuż zbierane są nawet spod śniegu. 

Trawnik

 

W styczniu należy unikać jakichkolwiek prac pielęgnacyjnych wokół trawnika. Chodzenie po zmrożonej trawie, czy traktowanie jej narzędziami może zniszczyć darń i sprawić, że zamiast puszystego, zielonego kobierca, wiosną powita nas wydeptany plac wymagający miesięcy regeneracji i wielu zabiegów. W żadnym wypadku, soląc ścieżki,  nie należy robić tego w pobliżu muraw, Sól ma zabójcze działanie dla roślin. 

Dzika przyroda  w ogrodzie

 

nadal pamiętać należy o regularnym dokarmianiu dzikich ptaków, rozpoczętym w poprzednich miesiącach.  CO kilka dni warto usunąć z karmnika zalegające resztki i nasypać świeżej karmy. Warto też wystawiać pojemniki z wodą. O tej porze roku jest ona wyjątkowo cenna — w stanie płynnym. 

Polecamy również:

Scroll to Top
Scroll to Top