Artykuł sponsorowany

Jakie ogrodzenie posesji wybrać - panelowe czy siatkę?

Spis treści

Budowa ogrodzenia to jedna z kluczowych decyzji, jakie muszą podjąć właściciele nieruchomości. W końcu jest to element, który ma nie tylko zapewnić prywatność, ale również chronić przed intruzami i zwiększać ogólną estetykę posesji. W dzisiejszych czasach, gdy wybór materiałów i technologii jest bardzo duży, łatwo się pogubić. Sprawdź, jakie zalety i wady mają dwa popularne rozwiązania ogrodzeniowe: panelowe i siatkowe. 

Ogrodzenie panelowe – wady i zalety

 

Ogrodzenie panelowe to rodzaj ogrodzenia składającego się z paneli/modułów o różnej grubości i wysokości, zamocowanych do słupków za pomocą specjalnych uchwytów lub zacisków – wyjaśnia Marcin Kowalczyk – redaktor naczelny serwisu o urządzaniu wnętrz. Takie ogrodzenie jest bardzo popularne ze względu na swoją trwałość, łatwość montażu i atrakcyjny wygląd. Panele ogrodzeniowe zazwyczaj są wykonane z ocynkowanego drutu stalowego, który zabezpiecza je przed korozją i innymi czynnikami atmosferycznymi. Mogą być pokryte dodatkową warstwą farby proszkowej, co zapewnia jeszcze lepszą ochronę i estetykę.

Tego typu ogrodzenia są stosowane w różnych miejscach, takich jak domy prywatne, przemysłowe tereny, szkoły, parki i inne miejsca publiczne. Mogą być wykorzystywane do zabezpieczenia posesji, ochrony mienia, ograniczenia dostępu i stworzenia prywatnej przestrzeni.

Zalety:

Za wyborem ogrodzenia panelowego na pewno przemawia trwałość takiego rozwiązania. Ogrodzenia panelowe są bowiem bardzo wytrzymałe i odporne na warunki atmosferyczne, co sprawia, że są trwałe i mogą służyć przez wiele lat. Ich zaletą jest również łatwość montażu i demontażu – ogrodzenie można szybko zainstalować w dowolnym miejscu i równie szybko je zdjąć. To nie wszystko, niezaprzeczalną zaletą panelowych płotów jest ich estetyka i nowoczesny wygląd – ich różnorodność wzorów i kolorów pozwala na niemal idealne dopasowanie do stylu architektury i krajobrazu. Ogrodzenia panelowe są również często wybierane ze względu na swoją przezroczystość, co pozwala na swobodne przepływanie powietrza i światła, a jednocześnie zapewnia ochronę przed intruzami czy wścibskimi spojrzeniami przechodniów. 

Wady:

Jak każde rozwiązanie, ogrodzenia panelowe mają też swoje wady. Niestety w porównaniu z innymi tradycyjnymi rodzajami ogrodzeń są dość kosztowne. Nie gwarantują też tak wysokiego poziomu zabezpieczenia jak na przykład ogrodzenia betonowe lub kamienne. Ogrodzenia panelowe wymagają również regularnej konserwacji, w tym malowania i czyszczenia, aby utrzymać swoją jakość i wygląd oraz odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne. Jak już wspominaliśmy – panele są przeźroczyste, co nie każdemu użytkownikowi będzie odpowiadało. 

Siatka do ogrodzenia domu – wady i zalety

Siatka ogrodzeniowa to klasyczny rodzaj ogrodzenia, którego popularność nie słabnie. Odpowiednio wykonana i zainstalowana może służyć długimi latami. Siatka najczęściej dostępna jest w różnych kolorach, wersjach i wymiarach, dzięki temu z łatwością można dopasować ją do ogrodu i indywidualnych potrzeb. 

Zalety:

Ogrodzenie z siatki to tanie rozwiązanie – koszt w porównaniu z ogrodzeniami drewnianymi, betonowymi lub kamiennymi jest znacznie niższy. Kolejną zaletą jest to, że siatka jest prosta w instalacji i nie wymaga specjalistycznych umiejętności. Wyróżnia ją również lekkość, a więc łatwość przenoszenia i przechowywania w razie potrzeby. Pomimo tego, że jest przezroczysta i nie blokuje widoku (co dla wielu samo w sobie jest zaletą), zapewnia skuteczną ochronę mienia. 

Wady:

Do wad siatek ogrodzeniowych siatek zaliczyć możemy na pewno brak zapewnia takiej prywatności, jak tradycyjne ogrodzenia, ponieważ łatwo można przez nią zajrzeć na działkę. Siatka ogrodzeniowa jest też mniej trwała niż inne klasyczne ogrodzenia i może łatwo ulec uszkodzeniu, zwłaszcza pod wpływem warunków atmosferycznych. 

Niektórzy uważają, że nie wygląda tak dobrze jak inne ogrodzenia, co może być problemem w przypadku domów o wysokim standardzie. Co więcej, aby ogrodzenie z siatki zachowało swoje parametry techniczne, co jakiś czas trzeba je konserwować, a więc czyścić i malować.

Kiedy lepiej sprawdzi się ogrodzenie panelowe?

Ogrodzenie panelowe to uniwersalne rozwiązanie, które sprawdzi się w wielu przypadkach. Powinni się na nie zdecydować osoby, którym zależy na wysokiej estetyce, skutecznym zabezpieczeniu działki oraz łatwości i szybkości montażu. Płoty panelowe polecane są też wtedy, gdy chcemy, aby całość ogrodzenia – włącznie z bramą wjazdową i bramką wejściową – była wykonana z tego samego materiału i w tym samym stylu. 

Kiedy lepiej sprawdzi się siatka ogrodzeniowa?

Wybór na ogrodzenie z siatki pada głównie ze względów ekonomicznych – takie rozwiązanie jest bowiem tanie. Powinni się na nie zdecydować osoby, które chcą ogrodzić daną przestrzeń tymczasowo lub mają ograniczony budżet. 

Polecamy również:

Scroll to Top
Scroll to Top