Artykuł sponsorowany

Jak wybrać dobrą pilarkę akumulatorową? Poradnik

Spis treści

Pilarka akumulatorowa to wysokiej jakości sprzęt wyróżniający się doskonałą wydajnością, mobilnością i ekologicznością. Z uwagi na łatwość użytkowania, a zarazem możliwość wszechstronnego zastosowania bezprzewodowe pilarki akumulatorowe są popularne zarówno wśród profesjonalistów, jak i hobbystów. Na co należy zwrócić uwagę, szukając idealnego sprzętu? Jakie parametry pilarek akumulatorowych są ważne, a które nie mają aż tak dużego znaczenia? Dalsza lektura artykułu z pewnością rozwieje Twoje wątpliwości.

Do czego przyda się pilarka akumulatorowa?

Pilarka jest urządzeniem służącym do cięcia i obróbki drewna, co czyni ją świetną alternatywą dla piły ręcznej lub siekiery. Dzięki niej można szybko i wygodnie przygotować drewno na opał, a także realizować szereg prac ogrodowych – od przycinania uschniętych gałęzi, przez wycinanie drzew, aż po pielęgnacyjne cięcie krzewów i roślin. Jak się okazuje, pilarka akumulatorowa jest również niezastąpionym narzędziem w procesie aranżacji ogrodu. Umożliwia ona bowiem nadawanie roślinności fantazyjnych kształtów, a przy tym przydaje się też przy budowie drewnianych konstrukcji, np. płotów czy altanek.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie akumulatorowej pilarki?

Decyzja o inwestycji w sprzęt to połowa sukcesu, ponieważ to dopiero w tym momencie staje się tak naprawdę przed prawdziwym wyzwaniem, jakim jest wybór odpowiedniego modelu pilarki. Istnieje wiele aspektów, które warto wziąć pod uwagę przed kupnem urządzenia. O czym mowa?

  • Maksymalny czas pracy baterii na jednym ładowaniu to jedna z najważniejszych kwestii do rozważenia w zakresie zakupu pilarki akumulatorowej. Im wyższa wartość tego parametru, tym bowiem możliwość dłuższego używania sprzętu. Ciągłe ładowanie baterii może znacznie utrudniać, a zarazem wydłużać czas wykonywania obowiązków. Z tego powodu dobrze jest postawić na pilarkę oferującą co najmniej 30 minut nieprzerwanej pracy, zwracając uwagę również na szybkość ładowania akumulatora.
  • Równie istotnym parametrem jest waga urządzenia. Choć pilarki akumulatorowe są na ogół lżejsze niż spalinowe, część z nich jest zasilana stosunkowo ciężką baterią litowo-jonową. Przyjmuje się, że optymalnie jest korzystać ze sprzętu o wadze niższej niż 6 kg. Oczywiście na rynku dostępny jest też szereg znacznie cięższych, jednak oferujących większą moc pilarek.
  • Typ silnika ma kluczowy wpływ na żywotność, wydajność i stabilność pracy. Modele starszej generacji są zwykle wyposażone w silniki szczotkowe (komutatorowe), z kolei nowsze w bezszczotkowe (indukcyjne). Jaką przewagę mają konstrukcje nowszego typu? Silniki indukcyjne nie wymagają częstych przeglądów i konserwacji, a przy tym zapewniają utrzymanie równej prędkości obrotowej nawet przy zmiennym obciążeniu znamionowym. Silniki komutatorowe wyróżnia z kolei gorsze odprowadzanie ciepła i generowanie większego tarcia, co sprzyja krótszej żywotności.
  • Ważnym aspektem w procesie wyboru pilarki jest długość prowadnicy i łańcucha, która decyduje o komforcie użytkowania oraz wydajności. Warto pamiętać o tym, że długość powinna być dostosowana do rodzaju prac, jakie będą realizowane. Do użytku domowego doskonale sprawdzi się prowadnica o długości 30-35 cm.

Szukając odpowiedniej pilarki akumulatorowej, należy zwrócić uwagę również na jej wytrzymałość, odporność na uszkodzenia i zmienne warunki atmosferyczne czy też moc silnika. Jednym z modeli, które cieszą się niegasnącą popularnością, jest pilarka akumulatorowa Stihl GTA 26. Okazuje się ona wyjątkowo uniwersalnym sprzętem nadającym się zarówno do stosowania w użytku domowym, jak i profesjonalnym.

Polecamy również:

Scroll to Top
Scroll to Top