Co posadzić obok pęcherznicy?

Spis treści

Tworzenie ogrodowych kompozycji nie zawsze jest proste. Wybranie roślin nietrudnych  w uprawie, które po kilku altach nie zdominują siebie nawzajem i okolicy, a  do tego będą pięknie wyglądać, rosnąc  w sąsiedztwie, może stanowić wyzwanie. Z pomocą przybywają tu producenci pęcherznicy o odmianach z liśćmi w kolorach od zieleni, przez żółcie, soczystą czerwień, aż po głęboką purpurę. 

Niewielkie, puszyste, półkuliste kwiatostany stanowią dodatkową ozdobę tych sympatycznych krzewów. Dzięki barwnym liściom i kwiatom oraz łatwości uprawy pęcherznica stanowi doskonały element aranżacji, współgrając z wieloma innymi roślinami. 

pęcherznica kwiaty

Byliny i kwiaty  w towarzystwie pęcherznicy

 

Łatwa w uprawie pęcherznica wygląda pięknie obsadzona, również niewymagającymi, a bardzo dekoracyjnymi liliowcami.  Można ją wzbogacić również towarzystwem przyciągających pszczoły sadźców, jeżówek i  floksów, do których ciągnąć motyle. Również dostojne gazanie, malwy i słoneczniki pięknie kontrastują z kolorowymi liśćmi pęcherznic, dodając kompozycjom elegancji i rustykalnego wdzięku. Pod tymi dość przysadzistymi krzewami można wysiewać również zioła — szałwie i mięty o kłosowatych kwiatostanach, czy drobnolistne macierzanki zadarniające podłoże. 

Ładnie na tle pęcherznic wyglądają również kolorowe nagietki i aksamitki, a także wielobarwne kosmosy o delikatnych, pierzastych listkach. 

Pęcherznica w towarzystwie krzewów

 

Krzewy ozdobne również są świetnym towarzystwem dla pęcherznicy. Można sadzić je jako tło lub przeciwnie, u podnóża, w zależności od wysokości i pokroju. Towarzystwo pęcherznic bardzo lubią hortensje i róże — w klasycznych nasadzeniach. Również lilaki, obsypujące się w maju girlandami pachnących kwiatostanów, czy bardzo łatwe w uprawie tawuły często są łączone w aranżacjach z udziałem pęcherznic

Mniej znaną kompozycję jest towarzystwo roślin wrzosowatych — azalii, rododendronów, a także krzewinek: wrzosów i wrzośców.  Tu jednak pamiętać należy o bezpiecznej odległości, ponieważ rośliny wrzosowate wymagają ziemi bardzo kwaśnej, która pęcherznicom nie służy. 

Drzewa w pobliżu pęcherznicy

 

Pęcherznice, dzięki zwartemu pokrojowi świetnie wypełniają przestrzeń pod drzewami. Kolorowe poduchy krzewów, szczególnie w odcieniach żółci i czerwieni, rozjaśniają aranżacje, dodając im lekkości. Towarzystwo krzewów i osłonięte przez nie korzenie bardzo lubią graby, klony i derenie.  

Przysadzista pęcherznica bardzo dobrze wygląda, rosnąc u stóp delikatnego modrzewia, czy puszystych świerków. Również sosny długoigielne doskonale się komponują z okrągłymi, kolorowymi poduchami pęcherznic. 

Polecamy również:

Scroll to Top
Scroll to Top