Co posadzić obok berberysów?

Spis treści

Berberysy kuszą mnogością kształtów, kolorów, pokrojem i łatwością uprawy. Te niewymagające krzewy mają też jadalne owoce, co czyni je dodatkowo atrakcyjnym elementem ogrodowych aranżacji. Jesienią przebarwiają się na rozmaite, intensywne kolory. Ich ostre kolce cynią berberysy doskonałymi krzewami do tworzenia naturalistycznych, lub strzyżonych żywopłotów.

Berberysy są zdecydowanie warte uwagi, również dlatego, że doskonale wyglądają w aranżacjach z innymi roślinami. Zarówno krzewami, jak i bylinami, a nawet jednorocznymi. Dlatego warto się zastanowić co posadzić obok berberysów.

Berberysy tonące w kwiatach

 

Kolorowe berberysy świetnie prezentują się w towarzystwie róż, hortensji — szczególnie ogrodowych i bukietowych. Doskonale wyglądają też wśród kwitnących odmian liliowców, wiosennych tulipanów, czy feerii barw letnich kwiatów jednorocznych jak chabry, nagietki, maki, czy odmiany stokrotek. 

Strzeliste malwy, z kolei, czy dostojne słoneczniki mogą stanowić dobre tło dla odmian berberysów, szczególnie tych o liściach purpurowych i czerwonych.  Również barwne kosmosy, czy naturalne łąki kwietne, świetnie pasują do kolorowych krzewów berberysu. 

Krzewy w kompozycjach z berberysami

 

Odpowiadając na pytanie co posadzić obok berberysów warto rozważyć krzewy takie jak jaśminowce, róże, czy głogi są klasycznym towarzystwem berberysów. Podobnie dobrze znane i lubiane śnieguliczki, których białe i różowe owoce, również w bezlistnym okresie dobrze wyglądają w towarzystwie kolczastych gałązek berberysu, obwieszonych podłużnymi, drobnymi, czerwonymi owocami.

Z uwagi na wielość odmian i gamę barw liści berberysów, przechodzącą od jasnej żółci, przez zielenie, aż po pomarańcze, czerwienie i głęboką purpurę, berberysy świetnie się nadają także do tworzenia jednogatunkowych aranżacji. Ich kolorowe, drobne liście dobrze wyglądają też w towarzystwie perukowców o kontrastowym ubarwieniu i subtelnych tamaryszków. 

Sadzenie iglaków obok berberysów w ogrodzie

 

Niewymagające i łatwe w uprawie berberysy świetnie czują się i wyglądają w towarzystwie iglaków. Szczególnie ładnie prezentują się obok sosen długoigielnych, jak himalajska, czy żółta, strzelistych cyprysików, czy w przypadku odmian kulistych — jako tło dla płożących jałowców. Również miękkie, płaski pędy tuj  tworzą ładne tło dla kolorowych plam krzewów berberysu. 

Polecamy również:

Scroll to Top
Scroll to Top