Co posadzić obok Perukowca?

Spis treści

Eliptyczne, kolorowe liście i puszyste mgiełki ogromnych “pomponów”, przypominających kłęby waty cukrowej. Perukowców nie da się pomylić z innymi roślinami. Dzięki swojej oryginalności chętnie sadzone są w ogrodach. Służą też jako elementy interesujących i wyjątkowych aranżacji. W zestawieniach z kontrastującymi bylinami, krzewami i drzewami nadają przestrzeni niepowtarzalnego charakteru. 

Dodatkowym atutem tej niezwykłej rośliny są niewielkie wymagania dotyczące warunków uprawy i spora wielkość — krzewy perukowców dorastają do wysokości nawet 3 – 4 m, przy podobnej szerokości.

smoke tree, cotinus coggygria, trees-5822148.jpg

Jakie kwiaty i byliny mogą rosnąć obok perukowca

 

Okrągławe liście o wyraźnym żyłkowaniu i chmurki kwiatostanów świetnie kontrastują z szablastymi liśćmi i wyrazistymi kwiatami liliowców i kosaćców. W sąsiedztwie perukowca doskonale będą się czuły też byliny o podobnie niskich wymaganiach, co do wilgotności gleby — mikołajki i przegorzany wyglądają pięknie, szczególnie w zestawieniach z odmianami o zielonych liściach. Podobnie szałwie, czyśćce 9 nagietki w kolorach słońca. 

Z tym że te ostatnie doskonale komponują się z czerwonymi perukowcami. Podobnie nasturcje ze swoimi okrągłymi liśćmi i jaskrawymi kwiatami, przełamują stonowaną urodę krzewów perukowca. Naturalnym towarzystwem dla sucholubnych perukowców jest też lawenda

Perukowiec w sąsiedztwie innych krzewów

 

Kaliny w kontrastowych kolorach, barwne pęcherznice i drobnolistne berberysy i ligustry, również stanowią świetny element ogrodowych aranżacji z perukowcami. Wyraziste kwiaty krzewuszek, czy puszyste tawuły i pęcherznice również dobrze wyglądają w nasadzeniach w sąsiedztwie perukowców, tworząc wielobarwne plamy.  

Powyginane fantazyjnie pędy leszczyny Concorta, czy Red Majestic tworzą zaś z perukowcami aranżacje niczym żywcem wyjęte  z baśni. 

Perukowce a drzewa

 

Wysokie i okazałe perukowce ze względu na swoje rozmiary, najlepiej komponują się z zimozielonymi drzewami iglastymi. Tworzą udane kompozycje szczególnie z roślinami o niewielkich wymaganiach co do poziomu wilgotności gleby. Ich okrągłe liście wyglądają doskonale na tle sosen, strzelistych jałowców i cyprysów. 

Polecamy również:

Scroll to Top
Scroll to Top