Co posadzić obok lilaka?
Bardzo popularne w uprawie lilaki, w maju obsypujące się gronami obłędnie pachnących, drobnych kwiatków, doskonale znane są nawet tym, którzy z ogrodami niewiele mają wspólnego. Niesłusznie i błędnie zwane bzami, te dekoracyjne krzewy są proste w uprawie i lubią sąsiedztwo innych gatunków.
Świetnie komponują się z innymi krzewami kwitnącymi, iglakami, bylinami, a nawet trawami ozdobnymi. Różnorodność odmian pozwala na stworzenie aranżacji, w której obok siebie rosnąć będzie kilka, różnokolorowych roślin.
Co posadzić obok Lilak i inne krzewy kwitnące
Towarzystwo kwitnącego w maju lilaka bardzo odpowiada innym krzewom kwitnącym, o podobnych wymaganiach uprawowych. Jaśminowce, głogi (szczególnie te o białych kwiatach) czy forsycje dobrze się czują w ziemi o odczynie lekko zasadowym, przepuszczalnej i próchnicznej — podobnie jak lilaki. Doskonale wygląda też w towarzystwie budlei, pęcherznic i perukowców.
Same liście lilaka są dekoracyjne, więc krzew nawet poza okresem kwitnienia prezentuje się okazale. Na tle jego ciemnej, soczystej zieleni dobrze wyglądają też jasne odmiany berberysów i trzmielin.
Lilak i iglaki
Kompozycje złożone z roślin iglastych i liściastych zdobywają coraz większą popularność. W zestawieniach z lilakami można wykorzystać te preferujące podobne warunki uprawy. Ciemnozielone liście lilaków i grona kwiatów w odcieniach od bieli, przez róż, odcienie fioletu, aż po głęboką purpurę, świetnie komponują się z delikatnymi, puszystymi gałązkami modrzewia.
Doskonale wyglądają też na tle sosen czarnej, bośniackiej, albo stanowiąc tło, dla niskiej kosodrzewiny. Dobrym towarzystwem dla lilaka są też cisy i świerk serbski.
Byliny dobry sąsiedztwem dla lilaka
Kwitnące w maju lilaki dość szybko tracą swoje silnie pachnące kwiatostany. Zasychające należy usuwać, żeby nie szpecić rośliny i nie osłabiać jej koniecznością wytwarzania nasion. Ciemnozielone, sercowate liście nadal stanowią ozdobę, a koloru dodać mogą kwitnące u podnóża byliny, które też zasłonią ogołocone pędy dolnych części krzewów.
Podczas wybierania roślin do posadzenia obok lilaka należy pamiętać, że płytko korzeniące się lilaki dość mocno wyjaławiają ziemię, dlatego dobierając byliny do aranżacji, należy kupować te, które nie mają dużych wymagań pokarmowych. Od strony dobrze nasłonecznionej sprawdzą się tu rozchodniki i rojniki, Świetnie w towarzystwie lilaków czują się liliowce, a w miejscach osłoniętych od bezpośredniego działania promieni słonecznych, również funkie.
Polecamy również:
Posiada własny ogródek warzywny. Miłośniczka ogrodów i roślin. Posiada szeroką wiedzę na temat rodzajów roślin oraz ich odmian. Studiowała na Uniwersytecie Krakowskim polonistykę. Od Lat doradza ludziom w kwestiach ogrodowych.
Kontakt: [email protected]
Lilak i róże to idealne połączenie!
Comments are closed.