Niecierpek – Opis

Spis treści

Niecierpek i jego charakterystyka

Niecierpek (Impatiens L.) jest to rodzaj roślin zielonych z gatunku niecierpkowatych. Należy do niego blisko 850 gatunków, których teren występowania do przede wszystkim obszary tropikalne oraz subtropikalne w Afryce (tam można spotkać około 110 jego gatunków), oraz Azji. Jeżeli chodzi o jego występowanie w Polsce i Europie to rodzimym jest tylko jeden gatunek – niecierpek pospolity l. noli-tangere. Można jednak także zaobserwować rozprzestrzenianie się kilku innych gatunków jako rośliny inwazyjne są to: niecierpek drobnokwiatowy, gruczołowaty oraz pomarańczowy. 

Można zaobserwować iż rośliny te zasiedlają różne siedliska – lasy, łąki, a często brzegi wód i miejsca wilgotne. Liczne gatunki niecierpka są uprawiane jako rośliny ozdobne. 

Niecierpek i jego morfologia

Niecierpek posiada pokrój rodziny jednorocznej, zaś jego byliny są o mięsistej łodydze, płożące wzniesione prosto, czasami bulwiaste i kępiaste. Liście tej rośliny są naprzeciwległe, skrętoległe, lub też okółkowe i ogonkowe (to znaczy z dwoma gruczołkami przy ogonku). Jeżeli chodzi o blaszkę liściową to ta zwykle jest ząbkowana. Niecierpek posiada kwiaty grzbieciste, które to podczas swojego rozwoju odwracają się „do góry nogami”. 

Posiada trzy działki kielicha, które nie są ani zarośnięte, ani równe. Dolna działka kwiatu jest zwykle rozdęta woreczkowato, zdarza się jednak także iż przybiera kształt łódeczkowaty, zaś na końcu jest wyciągnięta w ostrogę. Jeżeli chodzi o liczbę płatków korony to posiada ich pięć, które zarazem są bardzo nierówne. Para płatków znajdujących się po bokach jest dwuczęściowa, zaś ich dolna część tworzy wargę. Gdy spojrzy się na górny płatek, to łatwo można dostrzec, iż jest on wyraźnie większy lub mniejszy od pozostałych. Roślina ta posiada pięć pręcików w swoim kwiecie. 

Zalążnia górna powstaje z pięciu owocolistków. Szyjka słupka jest krótka, na końcu zwykle pięciołatkowa. Kiedy przyjrzymy się owocom niecierpka, to zauważymy iż mają one kształt torebek, posiadających mięsiste ściany, które gdy osiągną swój stan dojrzały pękają, a następnie zawijają się gwałtownie, w efekcie doprowadzając do wyrzucenia swoich nasion. 

Polecamy również:

Scroll to Top
Scroll to Top