Ocena:

3.8
(47)

Loading

Czas czytania: 2 minuty

Niecierpek- abc pielęgnacji rośliny

Spis treści

Niecierpki to rośliny o dekoracyjnych kwiatach, są proste w uprawie i bardzo dobrze wyglądają na rabatach oraz w pojemnikach. Prawidłowa pielęgnacja sprawia, że roślina tworzy kolorowe kwiaty, które są odporne i długo zdobią ogrody. Niecierpki można samodzielnie wysiewać do doniczek lub rozmnażać za pomocą sadzonek.

Niecierpek różowy

Niecierpek — wymagania roślin

Dużą zaletą niecierpków jest ich odporność, dekoracyjność oraz łatwość uprawy. Należy jednak pamiętać, że rośliny nie lubią intensywnego nasłonecznienia — w takim miejscu mogą ulegać uszkodzeniom, a liście będą się przypalać. Rośliny pięknie kwitną w lekkim półcieniu — tworzą wtedy nie tylko atrakcyjne kwiaty, ale również intensywnie zielone, zdrowe liście. Niecierpek wymaga gleby żyznej i wilgotnej, dlatego rośliny należy regularnie podlewać oraz nawozić. 

Do nawożenia warto używać odżywek przeznaczonych do roślin kwitnących lub nawozów naturalnych. 

Jak sadzić i rozmnażać niecierpki?

Niecierpki lepiej sadzić do podłoża bogatego w materię organiczną — taka gleba wolno wysycha i dostarcza roślinie składników pokarmowych, które przyczyniają się do obfitego kwitnienia. Przed sadzeniem glebę można wzbogacić kompostem lub obornikiem granulowanym. Niecierpki można wysiać samodzielnie do skrzynek lub do doniczek, najlepiej robić to w marcu. 

Roślina dość dobrze kiełkuje w warunkach domowych. Doniczki z nasionami powinno się przechowywać w jasnym miejscu, w stałej temperaturze (najlepiej około 20 stopni Celsjusza), podłoże powinno być wilgotne. Innym sposobem rozmnażania jest tworzenie sadzonek. Sadzonki powinny mieć około 10 cm długości — tak przygotowane rośliny umieszcza się w mieszance piasku i ziemi ogrodniczej.

Niecierpek — pielęgnacja i ochrona przed chorobami

Rosnące niecierpki należy regularnie uszczykiwać — zabieg polega na usuwaniu wierzchołków pędów. Dzięki temu roślina ładnie się rozgałęzia i intensywnie tworzy nowe kwiaty. Z usuniętych wierzchołków można zrobić sadzonki. Skracanie wierzchołków pomaga zachować piękny, kompaktowy pokrój. Roślin nie powinno się zraszać, ponieważ grozi to pojawianiem się brązowych plam na liściach.

W optymalnych warunkach oraz poddawany pielęgnacji niecierpek nie choruje i rzadko jest atakowany przez szkodniki. W niekorzystnym siedlisku rośliny mogą być atakowane przez szarą pleśń — choroba grzybowa objawia się brązowymi plamami z szarym nalotem na kwiatach. Infekcji sprzyja nadmierne zagęszczenie roślin oraz zbyt zacienione stanowisko. Warto również pamiętać, że niecierpek lubi ciasne doniczki — tworzy wtedy mnóstwo kwiatów. Usuwanie przekwitniętych kwiatostanów korzystnie wpływa na kondycję oraz na wygląd roślin.

Niecierpek fioletowy

Polecamy również:

Loading

Podobał się artykuł?

Oceń go!

Oceny 3.8 / 5. Vote count: 47

Oceń post jako pierwszy

3 thoughts on “Niecierpek abc pielęgnacji”

  1. Avatar photo

    Czy na pewno trzeba tyle podlewać? Może ktoś ma inne doświadczenia?

  2. Avatar photo

    Niecierpek zawsze był moim ulubionym! Świetny poradnik.

  3. Avatar photo

    Niezły wpis, ale zdjęcia mogłyby być lepsze.

Comments are closed.

Scroll to Top
Scroll to Top