Kalia ogrodowa
Kalia ogrodowa nazywana jest również jako kalla. Roślina ta pochodzi z Afryki oraz wyróżnia się strzałkowatymi liśćmi oraz charakterystycznymi kolbami kwiatowymi, które otoczone są białymi, grubymi płatkami. Roślina ta jest nieodporna na mróz, a ponadto wymaga bardzo specyficznych warunków uprawy. Jednak przy odpowiedniej pielęgnacji można uzyskać doskonałe efekty w postaci atrakcyjnych kwiatów.
Sadzenie kalii ogrodowej
Najlepszym terminem na sadzenie kalii ogrodowej jest marzec i kwiecień. Wówczas kłącza należy sadzić do doniczek oraz przechowywać w stosunkowo chłodnym pomieszczeniu, najlepiej w temperaturze 15 – 16 stopni Celsjusza. Bardzo ważne, aby ziemia była wystarczająco wilgotna, gdyż dzięki temu zainicjowany zostanie proces wzrostu. Wynika to z naturalnych predyspozycji kali, która w naturalnych warunkach rośnie na obszarach zalewanych okresowo wodą oraz bagiennych.
Natomiast mięsiste oraz grube kłącza umożliwiają przetrwanie rośliny nawet w czasie afrykańskiej suszy. Są to zatem warunki, które należy odwzorować, aby uzyskać najlepsze efekty uprawy kalii ogrodowej. Kiedy zasadzone kłącza zaczynają wypuszczać pędy, wówczas roślinę należy przenieść do widnego miejsca o temperaturze pokojowej. Natomiast do ogrodu kalię można przenieść w drugiej połowie maja, kiedy minie ryzyko przymrozków. Istnieje możliwość sadzenia kalii na rabacie, co wymaga jednak dużej precyzji, aby podczas wyjmowania rośliny z doniczki nie doszło do uszkodzenia korzeni. Kwitnienie kalii ogrodowej przypada na około 10 tygodni od wysadzenia jej bulwy.
Uprawa kalii ogrodowej
Kalia ogrodowa bezwzględnie wymaga słonecznego stanowiska, jednak istnieją odmiany tolerujące lekki półcień. Gleba do uprawy powinna być próchnicza oraz lekka. Należy również zadbać o jej dostateczną wilgotność. Doskonale sprawdzi się podłoże przepuszczalne oraz regularne nawadnianie. Kalie ogrodowe doskonale czują się także w sąsiedztwie oczka wodnego oraz na wilgotnych glebach. Wątpliwości pojawiają się jednak co do optymalnego odczynu pH gleby. Okazuje się, że kalia etiopska najlepiej rośnie na glebach obojętnych lub lekko zasadowych.
Natomiast odmiany kalii ogrodowej oraz odmiany mieszańcowe dużo lepiej rosną na glebach kwaśnych. Dlatego przed wyborem podłoża należy dokładnie zapoznać się z charakterystyką odmiany oraz jej wymagań. Jeżeli natomiast nie ma pewności co do odmiany kalii, wówczas najbardziej rozsądnym będzie posadzenie jej w ziemi o odczynie obojętnym. Istotne jest również, aby przed wystawieniem kalii na zewnątrz lub wysadzeniem w maju na rabaty wcześniej zaharytować rośliny. Oznacza to, że sadzonki muszą być przyzwyczajone do warunków, jakie panują na zewnątrz. Warto zatem w pierwszych dniach od wyniesienia kalii na zewnątrz zagwarantować jej więcej cienia.
Natomiast już po kilku dniach można wystawiać kalię na pełne słońce. Ważne jest także regularne podlewanie kalii ogrodowej. W okresie kwitnienia istotne jest także nawożenie nawozami wieloskładnikowymi. Niedobory pierwiastków mogą natomiast doprowadzić do słabszego kwitnienia oraz gorszego wybarwienia liści.
Polecamy również:
Posiada własny ogródek warzywny. Miłośniczka ogrodów i roślin. Posiada szeroką wiedzę na temat rodzajów roślin oraz ich odmian. Studiowała na Uniwersytecie Krakowskim polonistykę. Od Lat doradza ludziom w kwestiach ogrodowych.
Kontakt: [email protected]
Kalie ogrodowe są eleganckie, ale wymagające.
Comments are closed.