Pelargonia Angielska
Pelargonie angielskie to inaczej pelargonie wielkokwiatowe, które mają znacznie większe oraz atrakcyjniejsze kwiaty, aniżeli pelargonie bluszczolistne lub rabatowe. Wymagać będą jednak starannej opieki, a także dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych, aby kwitły intensywnie przez cały sezon.
Pielęgnacja pelargonii angielskiej
Kwiatostany pelargonii angielskiej składają się z kilkunastu pojedynczych kwiatów, przybierających kształt kuli. Dostępne są odmiany w różnych kolorach, między innymi białe, fioletowe, czerwone, różowe. Bardzo atrakcyjnie wyglądają także pelargonie angielskie z płatkami we wzory. Liście rośliny są szorstkie oraz nie wydzielają zapachu, jak w przypadku większości pelargonii rabatowych. Kwitnienie jest bardzo obfite od wiosny do później jesieni. Warunkiem jest jednak właściwa pielęgnacja.
Przede wszystkim istotne jest nawożenie. Pelargonie angielskie powinny być zasilane co najmniej co dwa tygodnie, jednak wszystko zależy od stosowanych nawozów i preparatów. Dlatego tak ważne jest, aby wybrać odżywkę dedykowaną pelargoniom. Tego typu nawozy charakteryzują się bardzo wysoką dawką potasu i fosforu, a także mikroelementów, wpływających na intensywne kwitnienie. Zaniedbanie nawożenia prowadzi w krótkim czasie do słabego zawiązywania pąków, gorszego kwitnienia oraz obniżonego wybarwienia kwiatów.
Sadzenie i podlewanie pelargonii angielskiej
Aby uzyskać najlepsze efekty z uprawy pelargonie angielskiej istotne jest, aby podłoże było przepuszczalne i żyzne. Ponadto stanowisko musi być dobrze oświetlone, aby pelargonie angielskie mogły zakwitnąć obficie. Najlepsze będzie stanowisko od południa lub południowego zachodu.
Kolejną ważną czynnością pielęgnacyjną jest podlewanie. Musi być ono wykonywane regularnie, jednak wkurzenie rośliny nie mogą zostać zalane, co spowodowałoby ich gnicie. Ważne jest także regularne usuwanie kwiatostanów po kwitnieniu. Pobudzi to roślinę do wytwarzania kolejnych pąków kwiatowych oraz intensywniejszego wzrostu.
Czy pelargonia angielska choruje?
Pelargonia angielskie są bardzo wrażliwe na intensywne i długotrwałe opady atmosferyczne. Nawet lekkie deszcze mogą powodować występowanie chorób grzybowych. Wówczas kwiaty zaczynają się zlepiać i brązowieć. Dodatkowo może dojść do pojawienia się brązowych, rozszerzających się plam na powierzchni liści. Bardzo ważne jest, aby wówczas usunąć wszystkie porażone części, natomiast rośliny opryskać specjalnym preparatem przeciw grzybom.
Opryski należy powtarzać, zwłaszcza jeżeli utrzymuje się wilgotne pogoda, przez co zarodniki grzybów mogą się szybko rozmnażać. W polskich warunkach pelargonia angielska uprawiana jest jako roślina sezonowa. Jednak przy odrobinie wysiłku można przechować ją do kolejnej wiosny. W tym celu jesienią pedagonię należy przenieść do chłodnego, jasnego pomieszczenia. Wówczas warto przyciąć jej pędy, z których można przygotować małe sadzonki. W okresie spoczynku podlewanie powinno odbywać się około jeden raz w ciągu miesiąca, jednak zależy to od temperatury pomieszczenia. Istotne jest jednak, aby pelargonie nie miały zbyt mokrego podłoża.
Polecamy również:
Posiada własny ogródek warzywny. Miłośniczka ogrodów i roślin. Posiada szeroką wiedzę na temat rodzajów roślin oraz ich odmian. Studiowała na Uniwersytecie Krakowskim polonistykę. Od Lat doradza ludziom w kwestiach ogrodowych.
Kontakt: [email protected]