7 Interesujących faktów o Horensjach
Chociaż hortensje najczęściej kojarzy się z ogrodowymi, o charakterystycznych, kulistych kwiatostanach, przebarwiających się na odcienie niebieskiego, to w uprawie spotyka się więcej gatunków i niezliczoną liczbę odmian. Hortensje bukietowe o ogromnych, podłużnych kwiatostanach, hortensje pnące pokrywające szybko pionowe powierzchnie, czy hortensje krzewiaste o pokroju małych drzewek. i baldachowatych, półokrągłych kwiatostanach.
Wszystkie mają dość podobne wymagania – ale jedne wybaczają błędy w uprawie łatwiej, inne je odchorowują natychmiast. Hortensje są też lubianą częścią suchych kompozycji.
Jak suszyć / zasuszyć hortensje?
Suszenie kwiatostanów hortensji jest bardzo proste. Wystarczy je ściąć w miejscu, w którym przechodzą w pęd i zawiesić w przewiewnym, ciepłym miejscu, łodyżkami do góry. Po kilku dniach zaschną nie tracąc kształtu ani koloru. Gotową kompozycję można zabezpieczyć lakierem w sprayu, żeby zachowała świeżość na dłużej.
Jak rozmnożyć hortensję bukietową?
Ogromne kwiatostany hortensji bukietowej z daleka przyciągają wzrok. Rozmnażanie tej okazałej rośliny jest stosunkowo łatwe i można je przeprowadzić na trzy sposoby:
- z sadzonek
- z odkładów
- przez podział
Pędy przeznaczone na sadzonki pobiera się zdrewniałe pędy boczne, które nie zawiązały pąków kwiatowych. Wycina się je wiosną, zanurza w ukorzeniaczu do roślin zdrewniałych i umieszcza w torrfowo – piaszczystym podłożu, w jasnym i ciepłym pomieszczeniu. Doniczki należy przykryć folią i codziennie je wietrzyć, oraz sprawdzać stan podłoża, które zawsze powinno być umiarkowanie wilgotne. Po ok. 6 – 8 tygodniach młode hortensje wypuszczają korzenie i wtedy można je ostrożnie przesadzić do osobnych pojemników.
Rozmnażanie przez odkłady polega na przygięciu i przysypaniu ziemią jednego z pędów bocznych. W kolejnym sezonie w tym miejscu powinna już wyrosnąć nowa hortensja. Młodą roślinę można wtedy odciąć od matecznej i przesadzić w inne miejsce. Rozrośnięte krzewy hortensji można dzielić też przez podział, rozcinając je wczesną wiosną, za pomocą ostrego narzędzia, na dwie lub trzy kępy. Każdą z nich można posadzić osobno, zapewniając odpowiednią wilgotność ziemi i powietrza.
Jak rozsadzić hortensje?
Hortensje uprawiane w doniczkach można rozsadzać rozdzielając bryłę korzeniową za pomocą ostrego, czystego narzędzia. Tak uzyskane młode rośliny wymagają szczególnej opieki do chwili zregenerowania systemu korzeniowego i wytworzenia własnej podziemnej bryły. W ten sposób najłatwiej rozmnaża się hortensje bukietowe i pnące.
Czy hortensje można szczepić?
Szczepienie hortensji jest możliwe, ale niewykonalne w warunkach uprawy amatorskiej. Pragnąc mieć hortensję szczepioną i prowadzoną np. na pniu, lepiej zdać się na fachowców i kupić zdrową roślinę z pewnego źródła. Próby samodzielnego szczepienia niemal na pewno zakończą się śmiercią rośliny.
Jak ukorzenić hortensję?
Wczesną wiosną należy pobrać boczne, zdrewniałe pędy, które nie zawiązały pąków kwiatowych i podzielić je na ok. 20 cm odcinki. Każdy z nich musi mieć co najmniej dwa oczka. Cięcia Hortensji wykonuje się ostrym, czystym sekatorem, od środka rośliny na zewnątrz, na skos, ok. 0,5 cm nad pąkiem śpiącym. Tak pozyskane sadzonki należy zanurzyć dolnym końcem w ukorzeniaczu do sadzonek zdrewniałych i umieścić w podłożu torfowo-piaszczystym.
Pojemniki trzeba ustawić w jasnym, ciepłym miejscu i dbać o stałą wilgotność podłoża i powietrza. Najlepiej zapewnić je przykrywając sadzonki folią, którą codziennie trzeba zdejmować na ok. 15 minut. Młode hortensje wypuszczają korzenie po ok. 6 – 8 tygodniach i wtedy można je delikatnie przesadzić do osobnych pojemników. Na miejsce stałe mogą zostać przesadzone dopiero wiosną kolejnego roku.
Jak zabezpieczyć hortensje w doniczce na zimę?
Uprawiane w doniczkach czy tarasowych pojemnikach hortensje, na zimę najlepiej przenieść do jasnych, nieogrzewanych pomieszczeń, w których jednak temperatura nie spada poniżej zera. Jeżeli rośliny rosną w pojemnikach z nieprzemarzającego tworzywa można spróbować przezimować je tak samo jak te uprawiane w gruncie – kopczykując i starannie okrywając część nadziemną.
Kiedy hortensja wypuszcza liście?
Rośliny, które bezpiecznie przezimowały, po wiosennym hartowaniu należy całkowicie odsłonić. Hortensje wypuszczają młode liście w kwietniu. kiedy dni są już wystarczająco ciepłe, a w nocy coraz rzadziej zdarzają się niskie temperatury.
Polecamy również:
Redaktor naczelny. Dziennikarka lokalnej gazety, prywatnie podróżniczka, ogrodniczka i mama. Z zawodu jest ekonomistą, z redaktorami poznała się na forum ogrodniczym, tak zaczęła się ogrodnicza przygoda, która trwa do dziś. Kontakt: [email protected]
Jeszcze więcej ciekawostek o hortensjach! Super!
Uwielbiam hortensje! Więcej takich artykułów proszę!
Nie sądziłem, że hortensje mają tyle sekretów!
Comments are closed.