Gleba brunatna - żyzna i nieczęsta
Mieszkańcy Wyżyny Lubelskiej, Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, Przedgórza Sudeckiego i Niziny Śląskiej mogą mieć szczęście uprawy roślin na żyznych glebach brunatnych. Te nazywane są właściwymi i mają na ogół, odczyn obojętny. Z kolei niziny między Dolnym Śląskiem a Wielkopolską ora część Pomorza Zachodniego w okolicach Szczecina, poszczycić się mogą glebami brunatnymi kwaśnymi. Jednej i drugie są żyzne, co przejawia się wyraźnie w rolniczym krajobrazie tych terenów.
Gleba brunatna właściwa
- jaśminowiec wonny
- bukszpan
- lilak
- głóg dwuszyjkowy
Gleba brunatna kwaśna
Większość ziem w Polsce ma odczyn kwaśny. Jednak te brunatne należą do specjalnego rodzaju. na terenach, na których występuje gleba brunatna kwaśna, rosną głównie lasy liściaste, a same ziemie powstały na skale macierzystej gliniastej. Są cenne dla większości roślin uprawnych. Świetnie czuć się będą na nich hortensje, różaneczniki i inne rośliny wrzosowate, a także magnolie, pierisy i borówki wysokie (amerykańskie). Kwaśne gleby brunatne, dzięki swojej żyzności, zdolności absorpcji wody i zawartości próchnicy są bardzo wdzięcznym podłożem do uprawy.
Posiadacze ogrodów położonych na takich gruntach mogą się pokusić o bezproblemową uprawę wielu niezwykłych gatunków i odmian. Wśród nich, na przykład fioletową paproć, czyli wietlicę japońską odmiany Burgundy Lace.
Polecamy również:
Redaktor naczelny. Dziennikarka lokalnej gazety, prywatnie podróżniczka, ogrodniczka i mama. Z zawodu jest ekonomistą, z redaktorami poznała się na forum ogrodniczym, tak zaczęła się ogrodnicza przygoda, która trwa do dziś. Kontakt: [email protected]
Super, wreszcie wiem, dlaczego moje rośliny mają się dobrze!
Czy na brunatnej glebie wszystko rośnie lepiej?
Gleba brunatna to skarb, kto ją ma, ten ma szczęście!
Comments are closed.