Ocena:

3.1
(15)

Loading

Czas czytania: 2 minuty

Gleba brunatna - żyzna i nieczęsta

Spis treści

Mieszkańcy Wyżyny Lubelskiej, Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, Przedgórza Sudeckiego i  Niziny Śląskiej mogą mieć szczęście uprawy roślin na żyznych glebach brunatnych.  Te nazywane są właściwymi i mają na ogół, odczyn obojętny. Z kolei niziny między Dolnym Śląskiem a Wielkopolską ora część Pomorza Zachodniego w okolicach Szczecina, poszczycić się mogą glebami brunatnymi kwaśnymi.  Jednej i drugie są żyzne, co przejawia się wyraźnie w rolniczym krajobrazie tych terenów. 

Gleba brunatna właściwa

Gleba brunatna
Ten rodzaj ziem charakterystyczny jest dla klimatu umiarkowanego wilgotnego. Ich nazwa wzięła się od barwy warstwy znajdującej się pod próchniczą, a zawierającej spore ilości związków żelaza nadających, właśnie brunatny kolor.  W Polsce za gleby brunatne uznaje się jedynie te, które powstały w procesie biochemicznego wietrzenia. Gleba brunatna właściwa powstaje na macierzystych skałach wapiennych, co wpływa na jej pH – słabo zasadowe do obojętnego.  Żyzne podłoże bogate w próchnicę jest cenne dla roślin, dlatego posiadacze upraw znajdujących się na terenach gleb brunatnych właściwych mogą się uznać za szczęściarzy. W takich warunkach dobrze czuć się będzie większość roślin ceniących odczyn zasadowy i obojętny, również te głęboko się korzeniące. Wśród nich:
  • jaśminowiec wonny
  • bukszpan
  • lilak
  • głóg dwuszyjkowy
Rosnąć na glebach brunatnych będą też warzywa i drzewa owocowe, szczególnie jabłonie. Lubią je także lilaki i budleje, a z bylin kosaćce bródkowe, ciemierniki, dzwonki i czosnki i wiele innych, poza roślinami lubiącymi grunty zdecydowanie kwaśne lub piaszczyste, czy ziemie ciężkie.

Gleba brunatna kwaśna

Większość ziem w Polsce ma odczyn kwaśny. Jednak te brunatne należą do specjalnego rodzaju.  na terenach, na których występuje gleba brunatna kwaśna, rosną głównie lasy liściaste, a same ziemie powstały na skale macierzystej gliniastej. Są cenne dla większości roślin uprawnych. Świetnie czuć się będą na nich  hortensje, różaneczniki i inne rośliny wrzosowate, a także magnolie, pierisy i borówki wysokie (amerykańskie). Kwaśne gleby brunatne, dzięki swojej żyzności, zdolności absorpcji wody i zawartości próchnicy są bardzo wdzięcznym podłożem do uprawy.

 Posiadacze ogrodów położonych na takich gruntach mogą się pokusić o bezproblemową uprawę wielu niezwykłych gatunków i odmian. Wśród nich, na przykład fioletową paproć, czyli  wietlicę japońską odmiany Burgundy Lace. 

Polecamy również:

Loading

Podobał się artykuł?

Oceń go!

Oceny 3.1 / 5. Vote count: 15

Oceń post jako pierwszy

3 thoughts on “Gleba brunatna”

  1. Avatar photo

    Super, wreszcie wiem, dlaczego moje rośliny mają się dobrze!

  2. Avatar photo
    OgrodowyŚwiat

    Czy na brunatnej glebie wszystko rośnie lepiej?

  3. Avatar photo

    Gleba brunatna to skarb, kto ją ma, ten ma szczęście!

Comments are closed.

Scroll to Top
Scroll to Top