Gleba brunatna - żyzna i nieczęsta

Spis treści

Mieszkańcy Wyżyny Lubelskiej, Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, Przedgórza Sudeckiego i  Niziny Śląskiej mogą mieć szczęście uprawy roślin na żyznych glebach brunatnych.  Te nazywane są właściwymi i mają na ogół, odczyn obojętny. Z kolei niziny między Dolnym Śląskiem a Wielkopolską ora część Pomorza Zachodniego w okolicach Szczecina, poszczycić się mogą glebami brunatnymi kwaśnymi.  Jednej i drugie są żyzne, co przejawia się wyraźnie w rolniczym krajobrazie tych terenów. 

Gleba brunatna właściwa

Gleba brunatna
Ten rodzaj ziem charakterystyczny jest dla klimatu umiarkowanego wilgotnego. Ich nazwa wzięła się od barwy warstwy znajdującej się pod próchniczą, a zawierającej spore ilości związków żelaza nadających, właśnie brunatny kolor.  W Polsce za gleby brunatne uznaje się jedynie te, które powstały w procesie biochemicznego wietrzenia. Gleba brunatna właściwa powstaje na macierzystych skałach wapiennych, co wpływa na jej pH – słabo zasadowe do obojętnego.  Żyzne podłoże bogate w próchnicę jest cenne dla roślin, dlatego posiadacze upraw znajdujących się na terenach gleb brunatnych właściwych mogą się uznać za szczęściarzy. W takich warunkach dobrze czuć się będzie większość roślin ceniących odczyn zasadowy i obojętny, również te głęboko się korzeniące. Wśród nich:
  • jaśminowiec wonny
  • bukszpan
  • lilak
  • głóg dwuszyjkowy
Rosnąć na glebach brunatnych będą też warzywa i drzewa owocowe, szczególnie jabłonie. Lubią je także lilaki i budleje, a z bylin kosaćce bródkowe, ciemierniki, dzwonki i czosnki i wiele innych, poza roślinami lubiącymi grunty zdecydowanie kwaśne lub piaszczyste, czy ziemie ciężkie.

Gleba brunatna kwaśna

Większość ziem w Polsce ma odczyn kwaśny. Jednak te brunatne należą do specjalnego rodzaju.  na terenach, na których występuje gleba brunatna kwaśna, rosną głównie lasy liściaste, a same ziemie powstały na skale macierzystej gliniastej. Są cenne dla większości roślin uprawnych. Świetnie czuć się będą na nich  hortensje, różaneczniki i inne rośliny wrzosowate, a także magnolie, pierisy i borówki wysokie (amerykańskie). Kwaśne gleby brunatne, dzięki swojej żyzności, zdolności absorpcji wody i zawartości próchnicy są bardzo wdzięcznym podłożem do uprawy.

 Posiadacze ogrodów położonych na takich gruntach mogą się pokusić o bezproblemową uprawę wielu niezwykłych gatunków i odmian. Wśród nich, na przykład fioletową paproć, czyli  wietlicę japońską odmiany Burgundy Lace. 

Polecamy również:

Scroll to Top
Scroll to Top