Gleby bielicowe - ubogie dla wytrwałych roślin

Spis treści

Gleby bielicowe zajmują zaledwie około 10% powierzchni Polski i należą do jednych z najuboższych. Ich przydatność do upraw jest znikoma, zatem w praktyce najczęściej porośnięte są borami sosnowymi, ale także monokulturowymi uprawami tych drzew. Gleba bielicowa powstaje z ubogich skał macierzystych. Najczęściej jest tworzona przez piaski wydmowe, rozrzucone przez lodowce po terenie całego kraju. Sam proces tworzenia tych ziem oparty jest na silnym zakwaszeniu przyspieszającym znacznie wietrzenie skał. 

Najczęściej występują one w rejonach świata o chłodnym klimacie i sporej ilości opadów. W Polsce nie są zbyt powszechne. 

Gleba bielicowa - uznana za jedną z najtrudniejszych

ziemia bielicowa

Ubogie zasoby próchnicy i składników mineralnych niezbędnych do prawidłowego rozwoju roślin, słabe zdolności absorpcji i zatrzymywania wody to cechy ziem, na których radzą sobie tylko najwytrwalsze rośliny. Gleba bielicowa nie tylko jest bardzo uboga, ale ma silnie kwaśny odczyn. Jej pH mieści się na ogół, w przedziale 3,0 – 5,5. Czyni ją to ekstremalnie trudną do uprawy roślin. 

Takie warunki sprzyjają jedynie sosnom zwyczajnym i roślinom wrzosowatym. Jednak nawet posiadacze ogródków i ogrodów ulokowanych na tak trudnym terenie, nie muszą rezygnować  z bujnej zieleni. Jednak stworzenie gęstego ogrodu, czy wyhodowanie dorodnych owoców i warzyw będzie wymagać dużych nakładów pracy, a nierzadko i kosztów. 

Gleba bielicowa - co na niej sadzić i jak pielęgnować

Posiadacze gruntów położonych na terenach o bardzo ubogich i kwaśnych ziemiach, którzy pragną je uprawiać, muszą się liczyć z wysokimi nakładami kosztów i pracy lub zdecydować się na ubogą szatę roślinną. W świecie roślin istnieją gatunki, którym odpowiada gleba bielicowa. Należą do nich między innymi:
  • magnolie
  • hortensje
  • pierisy
  • wrzosy
  • wrzośce
  • azalie
  • rododendrony
W każdym z wymienionych gatunków można wybierać spośród wielu kultywarów, czyli odmian uprawnych, często znacznie różniących się wielkością, kształtem, czy barwą liści i kwiatów. Spośród drzew takie warunki tolerują niektóre gatunki sosen i brzozy. Umiejętnie komponując nasadzenia, można stworzyć na glebach bielicowych ogród, którego nikt nie minie obojętnie. Osoby pragnące dodać mu oryginalności mogą przyjrzeć się bliżej też mało znanemu, a niezwykle urodziwemu kiścieniowi wawrzynowemu, który dopełni kompozycji. Rolę zadarniającą mogą pełnić sucholubne trwawy – np. bardzo dekoracyjne kostrzewy.

Polecamy również:

Scroll to Top
Scroll to Top