Ocena:

3.9
(59)

Loading

Czas czytania: 2 minuty

Owies głuchy

Spis treści

Jednoroczna trawa bardzo podobna do znanego i uprawianego owsa siewnego, potrafiąca tworzyć  z nim mieszańce. W przeciwieństwie do gatunku uprawianego wcześniej wydaje dojrzałe nasiona, czym potrafi skutecznie zanieczyścić zbiory. Wyglądem również bardzo przypomina owies siewny. W Polsce owies głuchy występuje pospolicie, przede wszystkim na południu kraju, jako że ceni sobie gleby ciężkie, gliniaste i zasobne w wapń. W ostatnich latach jednak obserwowana jest ekspansja tej rośliny na tereny, na których wcześniej nie występowała i nietypowe dla niej siedliska. 

Owies głuchy

Jak wygląda owies głuchy i jaki ma cykl życiowy

Wysoka trawa osiągająca nawet półtora metra wysokości, choć zdarzają się i egzemplarze niewielkie — około 30 – centymetrowe. Charakterystyczne są przewieszające się kwiatostany, łudząco podobne do owsa zwyczajnego, udomowionego i uprawianego. Od tego gatunku owies głuchy odróżniają ziarniaki, brunatne i wyposażone w długie, ostre ości. Te mogą osiągać nawet trzy centymetry długości, tworząc wyraźne i charakterystyczne „ostrogi”.  

Trawa ta rośnie bardzo ekspansywnie. Kiełkować zaczyna w połowie marca, na początku rosnąc bardzo szybko. Dzięki temu stanowi groźną konkurencję dla roślin uprawnych, przede wszystkim zbóż. 

Zagrożenia stwarzane przez owies głuchy i sposoby zwalczania naturalnego

Intensywny wzrost młodych siewek powoduje szybkie zacienianie łanu, przez co rośliny uprawne cierpią z powodu niedostatku światła. Dodatkowo substancje allelopatyczne wydzielane przez owies głuchy powodują podtruwanie roślin znajdujących się w sąsiedztwie. Czyni go to jednym z najgroźniejszych chwastów zbóż. W uprawach ekologicznych zwalcza się go wyłącznie mechanicznie, wyrywając rośliny przed dojrzeniem ziarniaków, sprawdzając materiał siewny i  stosując wiosenne bronowanie. 

Chemiczne zwalczanie owsa głuchego

Należy pamiętać, że herbicydy stosowane do zwalczania roślin jednoliściennych w przypadku owsa głuchego są skuteczne jedynie do fazy osiągnięcia przez roślinę czterech liści właściwych. Stosuje się   preparaty zawierające pinoksaden, takie jak Axial 50 czy Fraxial i propachizafop, oraz inne zawierające te środki. Poza herbicydami konieczne są zabiegi agrotechniczne. 

Polecamy również:

Loading

Podobał się artykuł?

Oceń go!

Oceny 3.9 / 5. Vote count: 59

Oceń post jako pierwszy

1 thought on “Owies głuchy”

Comments are closed.

Scroll to Top
Scroll to Top