Pięciornik gęsi
Pospolity na terenie całego kraju pięciornik gęsi należy do grupy roślin, które w zależności od miejsca występowania uznawane są za cenne zioła lub uciążliwe chwasty. Znany w niektórych regionach jako pięćperset gęsi, srebrne ziele, dziewicze ziele, czy po prostu srebrniki, pięciornik gęsi ma wiele twarzy. Ta niewielka i niezwykle odporna roślinka płoży się płasko po ziemi, co sprawia, że dopóki nie zacznie być dokuczliwa, lub specjalnie się jej nie szuka, jest właściwie niezauważalna.
Ciemnozielone, podzielone niczym u miniaturowej paproci liście i charakterystyczne dla pięciorników żółte kwiaty, oraz srebrzyście owłosione spody blaszek liściowych, nie pozostawiają wątpliwości, z jaką rośliną ma się do czynienia.
Gdzie występuje pięciornik gęsi
Wilgotne łąki, pastwiska, przydroża, a także brzegi zbiorników i cieków wodnych to miejsca, w których najczęściej można spotkać pięciornik gęsi. Pojawia się także w uprawach, szczególnie roślin pastewnych i przeznaczonych na nawóz zielony, stanowiąc wśród nich uciążliwy chwast. Preferuje jednak gleby cięższe, wilgotne i bogate w próchnicę. W praktyce najczęściej pojawia się jako chwast w uprawach lucerny, koniczyny oraz na trawnikach w przydomowych ogrodach — najczęściej w pobliżu oczek wodnych. Nie jest rośliną bardzo ekspansywną, choć z uwagi na wegetatywne rozmnażanie, trudną do wytępienia.
Jak usunąć pięciornik gęsi
Za każdym razem, kiedy przystępuje się do odchwaszczania, należy się zastanowić, czy usuwanie roślin, których wzrostu w danym miejscu nie zaplanowano, nie przyniesie więcej szkody niż pożytku. Tak rzecz ma się w przypadku pięciornika gęsiego. Ta roślina lecznicza i miododajna jest odporna na znane herbicydy, a stosowanie środków chemicznych zagraża innych, bardziej pożądanym przedstawicielom flory, rosnącym w pobliżu.
Tak jak w przypadku innych bylin rozmnażających się wegetatywnie, najbardziej skutecznym sposobem pozbycia się pięciornika gęsiego, jest mechaniczne usuwanie pojedynczych roślin, zanim zdążą zawiązać dojrzałe nasiona. Pozostawiony w ogrodzie może stanowić ciekawe uzupełnienie nasadzeń, jednocześnie stanowiąc pokarm dla dzikich zapylaczy i element podręczne, ziołowej apteczki.
Polecamy również:
Redaktor naczelny. Dziennikarka lokalnej gazety, prywatnie podróżniczka, ogrodniczka i mama. Z zawodu jest ekonomistą, z redaktorami poznała się na forum ogrodniczym, tak zaczęła się ogrodnicza przygoda, która trwa do dziś. Kontakt: [email protected]
Pięciornik gęsi to interesująca roślina.
Comments are closed.