Palusznik nitkowaty
Piaszczyste i ubogie w składniki pokarmowe ziemie, uchodzą za trudne do uprawy. Jednak są rośliny, którym takie warunki bardzo odpowiadają. Kiedy są nimi gatunki rodzime, potrafiące wypierać rośliny uprawne, ogrodnik napotyka na poważny problem. Jedną z wytrzymałych trwa preferujących stanowiska suche, ubogie, często kamieniste, jest palusznik nitkowaty. Gatunek ceni sobie stanowiska ruderalne i segetalne. Chętnie rośnie też w uprawach ziemniaków i na rżyskach po ściętym życie.
Jak wygląda palusznik nitkowaty
Trawa tworząca luźne, rzadziej zbite kępy dorastające do 35 cm wysokości daje się zauważyć z daleka. Jej źdźbła są wielokrotnie rozgałęzione, często czerwonawo zabarwione, u nasady rzadko owłosione. W czasie kwitnienie, od lipca do października wytwarza luźne kłosy. Często rośnie w sąsiedztwie szczawiu, zachwaszczając uprawy. Obie rośliny mają bowiem, podobne wymagania co do parametrów gleby. Bardzo podobny do palusznika nitkowatego jest jego kuzyn — palusznik krwawy.
Cykl rozwojowy palusznika nitkowatego
Trawa ta jest rośliną jednoroczną, jarą. Oznacza to, że w ciągu jednego sezonu wegetacyjnego przechodzi pełny cykl rozwojowy — od nasiona do nasiona. Jest rośliną wskaźnikową stanowisk palusznika nitkowatego, nazwanych tak od nazwy tej wytrzymałej trawy. Zajmuje je wraz z włośnicami, poziewnikiem szorstkim, rdestami, szczawiami, czy psianką czarną. Rośnie tam, gdzie inne rośliny cierpią z powodu braku dostatecznej ilości wilgoci i składników pokarmowych.
Zwalczanie palusznika nitkowatego
Herbicydy przeznaczone dla roślin jednoliściennych, zabiegi pielęgnacyjne takie jak przekopywanie grządek, ściółkowanie czy mechaniczne usuwanie pojawiających się siewek, są bardzo skuteczne w zwalczaniu palusznika nitkowatego. Trawa ta jest też wrażliwa na allelopatyczne działanie innych roślin, zatem zapobiec jej występowaniu można również sadząc lub siejąc gatunki szkodliwe dla innych.
Bardzo ważnym elementem profilaktyki pojawiania się palusznika nitkowatego jest sprawdzanie materiału siewnego, pod kątem zanieczyszczenia nasionami gatunków niepożądanych.
Polecamy również:
Redaktor naczelny. Dziennikarka lokalnej gazety, prywatnie podróżniczka, ogrodniczka i mama. Z zawodu jest ekonomistą, z redaktorami poznała się na forum ogrodniczym, tak zaczęła się ogrodnicza przygoda, która trwa do dziś. Kontakt: [email protected]