Ocena:

3.7
(51)

Loading

Czas czytania: 2 minuty

jasnota różowa

Spis treści

Kanciasta, kilkucentymetrowa łodyga pokryta krótką szczecinką oraz liście podobne do pokrzywy, ale bez właściwości parzących. Rośliny z rodziny jasnotowatych znane są powszechnie i czasem błędnie brane za odmiany pokrzyw. W przeciwieństwie do parzącej krewniaczki mają kolorowe, miododajne kwiaty chętnie odwiedzane przez błonkówki, a przede wszystkim trzmiele i inne pszczoły. Jasnota różowa jest łudząco podobna do równie pospolitej jasnoty purpurowej, ale w przeciwieństwie do niej, nie ma wyraźnego zapachu. 

jasnota różowa

Gdzie występuje jasnota różowa

Roślina rośnie pospolicie na terenie całej Polski, poza wysokimi górami. Pojawia się na ugorach i nieużytkach, często rośnie w pobliżu dróg. Czasem zachwaszcza pola, jednak nie jest ani szczególnie uciążliwa, ani groźna dla upraw. Jej lokalna, australijska odmiana wykazuje właściwości trujące. Jest szczególnie groźna dla koni, u których wywołuje porażenie nerwów. 

Jednak mięso świń jedzących jasnotę różową rosnącą w Australii okazuje się być szkodliwe także dla ludzi.  Roślina ceni sobie stanowiska dobrze doświetlone, lekko zasadowe, przy czym żyzność nie ma tu większego znaczenia. Rośnie chętnie zarówno na ziemiach zasobnych, jak i ubogich. 

Zwalczanie jasnoty różowej

Jak u większości roślin jednorocznych, najbardziej skuteczna w zwalczaniu inwazji jasnoty różowej jest profilaktyka. Usuwanie roślin, które nie zdążyły zawiązać i dojrzeć nasion nie pozwala na rozprzestrzenianie się jasnoty różowej i wydanie przez nią kolejnych pokoleń. Roślina jest wrażliwa zarówno na usuwanie mechaniczne, jak i ścinanie, czy wyrywanie, a także powszechnie stosowane herbicydy chemiczne przeznaczone dla roślin dwuliściennych.  

Również przekopywanie gruntu wokół roślin, czy zabiegi pielęgnacyjne takie jak ściółkowanie, skutecznie ograniczają możliwość rozmnażanie jasnoty różowej, a co za tym idzie, zachwaszczania przez nią upraw. 

Ciekawostki dotyczące jasnoty różowej

Kąpiele z dodatkiem odwaru z jasnoty różowej są uważane za skuteczne remedium na dolegliwości kobiece. Ziele należy zbierać na początku kwitnienie, zaś kwiaty w czasie, kiedy są już w pełni rozwinięte. Zbierając, należy zwracać uwagę na zapach. Uderzająco podobna jasnota purpurowa pachnie silnie i wyraźnie. Jasnota różowa pozbawiona jest tej cechy. 

Polecamy również:

Loading

Podobał się artykuł?

Oceń go!

Oceny 3.7 / 5. Vote count: 51

Oceń post jako pierwszy

1 thought on “Jasnota różowa”

  1. Avatar photo

    Jasnota różowa to piękny dodatek do ogrodu.

Comments are closed.

Scroll to Top
Scroll to Top