Iglica pospolita

Spis treści

Miejscami bywa uciążliwym chwastem, a gdzie indziej jest wysiewana specjalnie, jako pożytek dla pszczół, bo jest silnie miododajna. Ceniona w medycynie ludowej za zdolność zbijania gorączki i łagodzenia bólów reumatycznych, a  w uprawach roślin okopowych jest niepożądana, jako konkurencja do światła i wilgoci. Iglica pospolita — drobna roślina z rodziny bodziszkowatych nie jest szczególnie uciążliwym chwastem. Za to w pewnych miejscach może wyglądać dekoracyjnie i stanowić uzupełnienie nasadzeń naturalistycznych. 

erodium cicutarium, redstem filaree, redstem stork's bill-846504.jpg

Po czym poznać iglicę pospolitą

Drobna, niepozorna roślinka tworząca charakterystyczne rozety pierzastych liści. Z nich na wysokość 10 – 20 cm wyrastają cienkie pędy uwieńczone fioletowo różowymi, drobnymi kwiatami. Bardzo charakterystyczne są jej owoce, wydłużone niczym ptasi dziób — stąd polska nazwa rośliny. Iglica pospolita jest rośliną jednoroczną lub dwuletnią, wiec w profilaktyce jej występowania ważne jest przekopywanie ziemi tak, żeby nasiona nie miały szans wykiełkować. 

Jakie stanowiska preferuje iglica pospolita

Jak większość roślin z jej rodziny iglica pospolita ceni sobie ziemię kwaśną. Uciążliwa bywa jednak głównie na trawnikach, gdzie konkuruje z trawami o światło, może też mocno wysuszać glebę. Ważne jest zatem utrzymanie prawidłowego pH gruntu. Lubi też wysoką zawartość azotu, zatem najchętniej rośnie w miejscach przenawożonych tym pierwiastkiem. 

Zwalczanie iglicy pospolitej

Ta niepozorna roślinka jest wyjątkowo odporna na herbicydy. Najbardziej skuteczna jet w walce z nią, profilaktyka. Należy unikać przenawożenia, szczególnie preparatami o wysokiej zawartości związków azotowych i dbanie o to, żeby ziemia nie była zbyt kwaśna. Z uwagi na cykl życiowy iglicy pospolitej, która jest rośliną jednoroczną, w niektórych przypadkach dwuletnią, skuteczne jest mechaniczne usuwanie pędów kwiatostanowych przed zawiązaniem nasion. Jedna roślina potrafi wydać ich w sezonie wegetacyjnym nawet trzysta, zatem zaniedbanie może doprowadzić do powstania prawdziwej plagi. Wtedy iglicę pospolitą będzie już wytępić bardzo trudno. 

Polecamy również:

Scroll to Top
Scroll to Top