Szkarłatka Amerykańska
Szkarłatka amerykańska jest stosunkowo rzadko spotykana w ogrodach, jednak to bardzo ciekawa, okazała oraz wyjątkowa roślina. Pochodzi z Ameryki Północnej, gdzie ze względu na swoją pospolitość czasem traktowana jest jako chwast. W warunkach naturalnych dorasta do trzech metrów wysokości, natomiast w naszym klimacie nie przekracza dwóch metrów. Tworzy mocno rozgałęzione oraz wzniesione pędy, a także duże lancetowate liście.
Szkarłatka amerykańska kwitnie od czerwca do sierpnia. Wówczas napędach pojawiają się niepozorne, drobne kwiaty zebrane w okazałe, gęste kwiatostany. Po przekwitnięciu pojawiają się soczyste, zielone, a później niemalże czarne jagodowe owoce. Tworzą piękny kontrast z jasnymi pędami oraz zielonymi liśćmi. Należy jednak pamiętać, że zarówno owoce jak i cała roślina w stanie surowym są silnie trujące. Ważne jest zatem, aby uprawa rośliny odbywała się w miejscu niedostępnym dla zwierząt i dzieci.
Ekspansywny rozwój szkarłatki
Szkarłatka amerykańska rozwija niezwykle mocne, palowy system korzeniowy, tworząc jednocześnie bardzo dużo nasion. Z tego względu jest to roślina bardzo ekspansywna, która może rozrastać się niekontrolowany sposób. Nierzadko nazywana jest rośliną inwazyjną, gdyż po przeniknięciu do środowiska naturalnego stanowi zagrożenie dla rodzimej flory. Dlatego uprawa szkarłatki powinna być świadoma, gdyż zagrożenia jakie niesie są negatywne dla rodzimego ekosystemu. Dlatego należy systematycznie kontrolować rozrastanie się szkarłatki oraz jej rozsiewanie. Najlepszym sposobem jest usuwanie przekwitłych kwiatostanów, aby w ten sposób nie dopuścić do wykształcenia się nasion.
Uprawa i zastosowanie szkarłatki w ogrodzie
Szkarłatka ze względu na duże rozmiary, a także walory ozdobne doskonale prezentuje się jako soliter. Może stanowić także centralny element trawnika, idealnie pasuje również do ogrodów naturalistycznych. Pomimo tego, że szarłatka najbardziej efektownie wygląda jako pojedyncze roślina, to można zestawiać ją także z innymi gatunkami, na przykład takimi jak cynie, aksamitki, liliowce czy rudbekie. Pomimo egzotycznego pochodzenia szkarłatka jest prosta w uprawie. Istotne jest przede wszystkim słoneczne lub półcieniste, ciepłe stanowisko, osłonięte od wiatru oraz żyzna, przepuszczalne gleba. Ważne jest, aby gleba była lekko wilgotna. Niedpowiednie są natomiast suche podłoża, gdzie szkarłatka amerykańska może nie zakwitnąć. Mrozoodporność rośliny nie jest wysoka, jednak w cieplejszych regionach kraju bez problemu zimuje. Warto jednak osłonić szkarłatkę przed chłodem na przykład wykorzystując włókninę. Szkarłatka wytwarza bardzo silny system palowy, dlatego nie lubi przesadzania. Z tego samego powodu nie poleca się jej rozmnażania przez podział. Najłatwiej roślinę rozmnażać z nasion. Najczęściej jednak szkarłatka charakteryzuje się intensywnym samosiewem, odpowiadającym za jej ekspansywność. Warto również wykorzystać w uprawie szkarłatki nawozy mineralne, które zwiększą efektywność kwitnia oraz wybarwienie kwiatów.
Polecamy również:
Dział techniczny. Absolwentka AGH, miłośniczka stron internetowych. Ujmuje w całość naszą pracę, ujarzmia artystyczne dusze sprowadzając je na ziemię, prosto do internetowego świata. Kontakt: [email protected]
Szkarłatka amerykańska to piękna roślina!
Comments are closed.