Jakie występują rodzaje Eustoma

Spis treści

Szukając inspiracjii do ogrodu lub na ślubny bukiet warto przyjrzeć się Eustomie. To roślina chętnie hodowana ze względu na swój długi okres kwitnienia, romantyczny charakter, względną łatwość uprawy i mnogość odmian, wśród których każdy amator ogrodnictwa znajdzie coś dla siebie.

Eustoma – charakterystyka gatunku.

Choć wygląda i pachnie słodko, jej rodzina to goryczkowate. Jest dzielona na dwa gatunki- eustoma oraz eustoma wielkokwiatowa, natomiast odmian rośliny jest znacznie więcej. W naturze jest elementem flory preriowej i leśnej, co czyni z niej amatorkę miejsc suchych.

Eustoma

Eustoma – odmiany.

Eustoma posiada około 60 odmian. Liczba ta może się stale powiększać, ze względu na popularność kwiatu i tworzenie jego krzyżówek w procesie hodowli. Najpopularniejsze odmiany w przydomowych ogrodach i przemysłowych hodowlach to:
  • Kopciuszek – odmiana jednoroczna o krzewiastej budowie i silnych łodygach. Eustoma Cinderella rośnie do około 50 cm i charakteryzuje się wyjątkową obfitością kwiecia.
  • Russell – odmiana wyróżniająca się szarawym kolorem liści i kwiatami w kształcie dzwonu. Mogą być jedno- lub dwukolorowe.
  • Syrena – jedna z mniejszych odmian. Jej wysokość nie przekracza zwykle 15 cm. Eustoma Syrena jest często wybierana do doniczek. Występuje w wielu kolorach.
  • Terry – odmiana bardzo mocno rozgałęziona, z wieloma podwójnymi, dużymi kwiatami na każdej z łodyg. Wygląd kwitnących kwiatów typu Terry przypomina połączenie róży i maku polnego.
  • Echo – odmiana królująca w hodowlach przemysłowych. Jej krzewy osiągają wysokość 70 cm, a kwiaty mają nawet 7 cm średnicy. Echo można uprawiać w około 12 różnych kolorach.
Spośród popularnych odmian można wyróżnić także: Twinkie Lawenda, Flamenco czy Eustoma Biała

Eustoma w kolorze lawendy – hit sezonu ślubnego 2022.

Eustoma to idealny kwiat cięty, ponieważ umieszczona w wazonie z wodą, długo utrzymuje kształt, kolor i świeży wygląd. Jest również bardzo popularnym dodatkiem do bukietów ślubnych. Ze względu na sporo odmian w kolorze lawendy, świetnie wpasowała się w tegoroczne pastelowo-łąkowe trendy w bukietach na miłosną ceremonię. Na popularność koloru jakim jest lawenda, może mieć również wpływ Kolor Roku 2022 ogłoszony przez Pantone, czyli Very Peri.

Polecamy również:

Scroll to Top
Scroll to Top