Marzec w ogrodzie - ogród budzi się do życia
Przedwiośnie i wczesna wiosna to czas, w którym w ogrodzie zaczyna się bardzo wiele dziać. Po zimowym uśpieniu w roślinach zaczynają krążyć soki, a wiele tego, co dzieje się bardzo intensywnie, ukryte jest przed ludzkim okiem.
To teraz rośliny nabierają sił, żeby wkrótce eksplodować prawdziwą feerią barw i zapachów wabiących zapylacze. Przed nimi wiosna — czas intensywnej walki o przedłużenie gatunku. Marzec w ogrodzie to czas początków intensywnych prac pielęgnacyjnych.
Drzewa i krzewy liściaste
W marcu w ogrodzie, o ile ustąpiły już mrozy, można powoli zacząć zdejmować zimowe okrycia. Żeby nie narażać roślin na szok termiczny, należy je najpierw rozchylać, a po kilku dniach zdejmować na dzień. Jako ostatnie zdejmujemy osłony z ziemi, zabezpieczające korzenie roślin.
Niewielkie nocne przymrozki nie stanowią zagrożenia dla większości roślin — poza bardzo młodymi i wyjątkowo wrażliwymi. Jednak fala mrozów może je poważnie uszkodzić lub nawet zabić. Warto, zatem uważnie śledzić prognozy.
Drzewa i krzewy iglaste
Wszystkie gatunki iglaków, z nielicznymi wyjątkami, które na zimę pozbywają się igieł — jak modrzewie, są teraz szczególnie narażone na śmiertelnie groźną suszę fizjologiczną. Zjawisko to polega na tym, że woda odparowywana przez igły nie może zostać uzupełniana w odpowiednich ilościach, ponieważ ziemia nadal jest zmarznięta, choć powietrze coraz cieplejsze.
Susza fizjologiczna najgroźniejsza jest właśnie w marcowym ogrodzie i dotyczy wszystkich gatunków roślin zimozielonych, nie tylko iglastych! Suszy fizjologicznej zapobiega ściółkowanie — dlatego osłony z ziemi zdejmuje się na końcu. Kiedy temperatura utrzymuje się powyżej zera, warto podlewać rośliny. Ten zabieg przyspiesza też rozmarzanie gruntu.
Byliny
Zaschnięte części zeszłorocznych roślin należy delikatnie usunąć tak, żeby nie uszkodzić wybijających, tegorocznych części nadziemnych. Rośliny można zacząć zasilać dawkami dobrej jakości nawozów organicznych, najlepiej płynnych. W przypadku roślin cebulowych przyspieszy to kwitnienie, u pozostałych usprawni wegetację i przyspieszy rozmarzanie ziemi.
Kiedy z gruntu zaczną wybijać młode pędy, ziemię wokół upraw należy delikatnie spulchnić. Marzec w ogrodzie to tez miesiąc, w którym najlepiej rozmnażać ostróżki, liliowce, dzielżany i rudbekie. To teraz najlepiej dzielić ich kępy.
Rośliny jednoroczne
Nadszedł czas wysiewania rozsad ziół i kwiatów, które już wkrótce nadadzą ogrodowi zapachów i kolorów, przywabiając pożyteczne owady, a nierzadko odstraszając nieproszonych gości. W marcu wysiewa się nasiona żeniszków, szałwii i aksamitek, a siewki wysiane w poprzednich miesiącach, w marcu należy przepikować do osobnych doniczek. Marzec w ogrodzie to też czas pielęgnacji trawnika. Należy go zagrabić usuwając zeszłoroczny filc, zwałować. Jeżeli wśród traw zauważymy mech, murawę trzeba zasilić wapnem.
Polecamy również:
Dział techniczny. Absolwentka AGH, miłośniczka stron internetowych. Ujmuje w całość naszą pracę, ujarzmia artystyczne dusze sprowadzając je na ziemię, prosto do internetowego świata. Kontakt: [email protected]