Lipiec w ogrodzie
Spis treści
Lipiec to okres, kiedy ogrody przepełnione są burzą kwiatów, zapachów i kolorów. Słoneczne dni warto jednak wykorzystać na realizację ogrodowych obowiązków.
Byliny
- Lipiec to czas, kiedy warto przesadzać i dzielić niektóre byliny, takie jak piwonie, lecz także żagwin, gęsiówkę, płomyk skrzydlastyczny pierwiosnki. Prace te należy wykonywać w pochmurne dni.
- Intensywnie kwitnące byliny takie jak ostróżki, dalie czy zawilce japońskie być może wymagają dodatkowych podpór, aby nie dochodziło do ich łamania się pod ciężarem kwiatów.
- Lipiec to miesiąc, w którym róże mogą być bardzo intensywnie atakowane przez szkodniki oraz choroby, między innymi czarnoplamistość, mączniaka prawdziwego i rzekomego. Sprzyja temu deszczowa pogoda oraz ciepło. Dlatego warto wykonywać opryski odpowiednimi preparatami grzybobójczymi i owadobójczymi.
- Pod koniec miesiąca należy po raz ostatni zasilić byliny i krzewy nawozami wieloskładnikowymi z wysoką dawką azotu.
Drzewa i krzewy liściaste
- Aby późne odmiany jabłoni owocowały dużymi jabłkami należy na początku lipca przerzedzić im zawiązki. Natomiast gałęzie z dużą ilością zawiązek należy podeprzeć, aby w kolejnych miesiącach nie łamały się pod ciężarem owoców.
- Pod koniec lipca motyle szkodników intensywnie składają jaja na pędach. Dlatego warto wykonać opryski drzew oraz powtórzyć je po dwóch tygodniach, aby szybko zniszczyć larwy. Z oprysków należy zrezygnować jedynie w przypadku wczesnych odmian, na których owoce są dojrzały do spożycia.
Kwiaty jednoroczne i dwuletnie
- Należy regularnie usuwać przekwitłe kwiatostany, stosując nawozy wieloskładnikowe, aby kwiaty jednoroczne kwitły jak najobficiej oraz możliwie długo.
- Jest również okres, kiedy można rozpocząć siew bylin oraz kwiatów dwuletnich. Jest to doskonały okres na wysiew między innymi cegiełek, naparstnicy czy stokrotek.
- W lipcu warto rozpocząć zbiór kwiatów oraz kłosów traw przeznaczonych do suszenia. Należy ścinać je w słoneczny dzień przed południem, a następnie główkami do dołu zawiesić w miejscu cienistym i przewiewnym. Dzięki temu zachowają żywe kolory oraz pierwotny kształt.
Trawnik
- Upalny lipiec może intensywnie wysuszyć trawnik, dlatego koszenie w tym okresie powinno być wykonywane dużo rzadziej. Warto także wyżej ustawić noże kosiarki, aby słońce nie powodowało wysuszania odsłoniętych korzeni roślin.
- Jeżeli trawnik nie został zasilony nawozem w czerwcu, należy zasilić go w lipcu. Warto także dodatkowo podlewać trawnik, aby to nie doszło do jego wysychania i żółknięcia podczas upalnych dni.
Polecamy również:
Dział techniczny. Absolwentka AGH, miłośniczka stron internetowych. Ujmuje w całość naszą pracę, ujarzmia artystyczne dusze sprowadzając je na ziemię, prosto do internetowego świata. Kontakt: [email protected]
Lipiec to czas pełni kwitnienia, uwielbiam!
Comments are closed.