Artykuł sponsorowany

Jak uprawiać begonię stale kwitnącą?

Spis treści

Inspire Home

Begonia stale kwitnąca to jeden z najpopularniejszych rodzajów tej rośliny ozdobnej. W Polsce bywa nazywana także begonią ukośnicą. Jej ojczyzną jest Brazylia, dlatego na naszych rabatach lub balkonach pojawia się wyłącznie jako roślina jednoroczna. Jak prawidłowo uprawiać begonię stale kwitnącą?

Charakterystyka begonii stale kwitnącej

Begonia stale kwitnąca (Begonia x semperflorens-cultorum) jest mieszańcem. Jej okazy charakteryzują się zwartym pokrojem. Osiągają około 20–30 cm wysokości. Mięsiste liście begonii mają niesymetryczny kształt – jajowaty lub owalny. Ich blaszka może mieć kolor zielony, bordowy lub brązowy.

Okres kwitnienia begonii stale kwitnącej zgodnie z jej nazwą jest dość długi. Trwa od początku lata, aż do pierwszych przymrozków. Jej kwiaty mają średnicę około 3 cm. Najczęściej spotykane są czerwone, różowe lub białe, choć wśród odmian znaleźć można nawet te o dwukolorowych kwiatach. Begonia należy do roślin rozdzielnopłciowych. W pierwszej kolejności rozwijają się kwiaty męskie złożone z 4 płatków, a nieco później żeńskie, na które składa się 5 płatków. Na pędach pojawiają się pojedynczo lub zebrane po kilka.

Kwiaty na Inspire Home

Begonie bardzo często wykorzystywane są do tworzenia obwódek na rabatach lub na skalniaki. Świetnie prezentuje się sadzona w grupie po kilka okazów. Doskonale sprawdza się także w donicach ustawionych na balkonach czy tarasach.

Ciekawe odmiany begonii stale kwitnącej

Begonia stale kwitnąca tak jak inne rośliny rabatowe ma wiele odmian. Mogą się one różnić pod względem wzrostu, pokroju czy koloru kwiatów i liści.

  • Super Olympia – odmiana rozpoczynająca kwitnienie już wiosną. Rośliny są nieduże, ale ich pędy mocno się rozgałęziają, tworząc gęste krzaczki. Bardzo dobrze sobie radzi zarówno na stanowisku słonecznym, jak i zacienionym. Kwitnie bardzo obficie.
  • Senator – liście tej odmiany są ciemne, zielonobrązowe lub zielonobordowe, mocno kontrastujące z drobnymi kwiatami. Kwitnie już wiosną, najczęściej na biało lub różowo.
  • Orange Sherbet – wyróżnia się zwisającymi pędami. Jej ciemnozielone liście mają poszarpane brzegi, a dodatkowo na ich blaszkach pojawiają się białe plamy. Intensywnie pomarańczowe kwiaty zebrane są w zwisające grona.

Stanowiska i podłoże dla begonii stale kwitnącej

Begonia stale kwitnąca potrzebuje odpowiedniej ilości światła, by tworzyć gęste krzaczki, dlatego najlepiej czuje się na stanowiskach słonecznych lub delikatnie ocienionych. Można jednak znaleźć odmiany radzące sobie także w cieniu. Podłoże powinno być żyzne, próchniczne i stale lekko wilgotne. Odczyn pH gleby może być obojętny lub lekko kwaśny.

Pielęgnacja begonii stale kwitnącej

Begonia bardzo źle znosi suszę, dlatego nie można zapominać o jej systematycznym podlewaniu. Gleba powinna być stale wilgotna, ale nie przelana. Dodatkowo należy zadbać, by woda nie była zimna oraz by nie moczyła liści lub kwiatów.

Begonie stale kwitnące mocno się rozkrzewiają oraz obficie kwitną, dlatego warto wspierać je nawozami przeznaczonymi do roślin kwitnących. Można zacząć je podawać po 3 tygodniach od zasadzenia w ostatecznym miejscu.

Uprawa begonii stale kwitnącej od wysiewu

Nasiona begonii wysiewa się już w styczniu. Ze względu na termin uprawę należy rozpocząć w szklarni lub na domowym parapecie. Nasiona wysiewa się na przepuszczalną ziemię i delikatnie obsypuje piaskiem. Następnie pojemnik należy przykryć folią lub szybą, którą jednak codziennie trzeba uchylać, by umożliwić cyrkulację powietrza. Do rozwoju nowych roślin begonia potrzebuje od 20 do 22°C.

Gdy roślinki mają po dwa listki możne je przepikować pojedynczo do osobnych pojemników lub większych skrzynek, w których będą mogły rosnąć w większym rozstawieniu. Sadzone we wspólnym pojemniku, warto w kwietniu, gdy roślinki są już większe, przesadzić do osobnych doniczek.

Na stałe miejsce na rabacie sadzonki begonii mogą zostać wysadzone w drugiej połowie maja, kiedy minie już groźba niebezpiecznych dla nich przymrozków. Wcześniej warto je zahartować, wystawiając w ciągu dnia pojemniki na zewnątrz, by rośliny mogły przyzwyczaić się do nowych warunków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Scroll to Top