Nawadnianie ogrodu wodą deszczową ze zbiorników na deszczówkę
Nie napawające optymizmem, zachodzące w ostatnich latach zmiany klimatyczne i środowiskowe to skutek lekkomyślnej i rozrzutnej gospodarki człowieka. Alarmujące raporty powinny skłaniać wszystkich bez wyjątku do racjonalnego i odpowiedzialnego korzystania z naturalnych zasobów, tym wody pitnej. Także tych, dla których woda jeszcze nie jest dobrem luksusowym.
Wykorzystać deszczówkę
W wielu dziedzinach życia zamiast wody z podziemnych źródeł, można z powodzeniem wykorzystać wodę opadową, która nie nadaje się do spożycia. Woda deszczowa jest naturalnym zasobem, który jest pozbawiony wapnia, a jednocześnie zawiera w swoim składzie mnóstwo pierwiastków takich jak azot oraz dwutlenek węgla, a także sole mineralne. Dzięki tym właściwościom, woda deszczowa jest idealnym rozwiązaniem dla wielu codziennych zastosowań, które nie wymagają wody pitnej. W wielu przypadkach może być wykorzystana do prania, spłukiwania WC, mycia samochodu, zewnętrznych prac porządkowych, wykorzystana w rolnictwie i ogrodnictwie do podlewania roślin
Zatrzymać deszczówkę
Nie jest to trudne – wodę opadową dla własnych potrzeb gromadzić można w różnego typu zbiornikach – niektórzy stawiają beczki, wiadra, inni stare wanny (małe ogrody), jeszcze inni decydują się na zakup profesjonalnych zamykanych nieprzezroczystych polietylenowych zbiorników (jeden ze sposobów, by uniknąć podatku za deszcz), a jeszcze inni na montaż zaawansowanej podziemnej instalacji (najlepsze rozwiązanie do zatrzymania dużej ilości deszczówki).
Nawadnianie ogrodu deszczówką
Nawadnianie ogrodu wodą pochodzącą z opadów ma wiele zalet. Pierwszym ważnym aspektem jest aspekt ekologiczny, czyli przeciwdziałanie marnotrawstwu wody, poprawa jej gospodarki na danym obszarze. Drugim ważnym aspektem jest korzyść dla zieleni – rośliny uwielbiają pozbawiona chloru, bogatą w składniki odżywcze, miękką, lekko kwaśną wodę o temperaturze zbliżonej do temperatury otoczenia. Trzeci aspekt to oszczędność – zebrane litry wody deszczowej oznaczają mniejsze mniejsze rachunki, mniejsze straty podczas suszy, mniejsze koszty utrzymania ogrodu. W zależności od posiadanego zbiornika, ogrody nawadnia się wodą nabieraną w konewki, wodą rozprowadzaną za pomocą węża zraszającego, wodą rozprowadzaną za pomocą systemów złożonych z pomp i węży do nawadniania kroplującego.
Podlewanie zieleni wodą opadową to doskonały sposób, by wesprzeć trend less waste. To jednak nie koniec, oszczędzać wodę można też umiejętnie nią podlewając – by nawadnianie było efektywne, czyli zasiliło rośliny a nie wyparowało, powinno odbywać się w określonych porach dnia (rano i/lub wieczorem).
Inne zastosowanie deszczówki
Ponadto, woda deszczowa może być efektywnie wykorzystana w codziennych pracach domowych i porządkowych. Może być stosowana do prania ubrań, ponieważ jej miękkość pomaga w lepszym rozpuszczaniu detergentów, co skutkuje mniejszym zużyciem środków chemicznych i lepszą ochroną tkanin. Jest również idealna do spłukiwania toalet, co pozwala na znaczną oszczędność wody pitnej, która jest cennym zasobem. Mycie samochodów i zewnętrzne prace porządkowe także mogą korzystać z wody deszczowej, co zmniejsza zapotrzebowanie na wodę z miejskich wodociągów i pomaga w ochronie środowiska.
Polecamy również:
Pisarz, biolog, człowiek wielu talentów. Ukończył politologię na Uniwersytecie Lubelskim, dodatkowo -hobbystycznie- studiuje biologię. Pasjonat owadów, ptaków, wszelkiej fauny. Nie pogardzi także pięknem flory! Choć pochodzi z dużego miasta, mówi o sobie “człowiek polskiej wsi”. Kontakt: [email protected]
Zbiorniki na deszczówkę są zbyt drogie jak na mój budżet.
Nawadnianie deszczówką to świetny pomysł!