Pchła - owad

Spis treści

Pchły to małe, krwiopijne owady, które żyją na ciałach zwierząt domowych lub dzikich. Niektórzy właściciele zwierząt domowych mogą się obawiać, że przyniosą te pasożyty do domu ze swoimi futrzanymi przyjaciółmi, ale większość pcheł nie żyje na tyle długo, aby przedostać się z Twojego zwierzęcia do Twojego domu. 

Nie ma jednak gwarancji, że każda zabłąkana pchła nie znajdzie drogi do Twojego domu, jeśli masz zamkniętego kota lub psa. Na szczęście istnieją sposoby, aby zapobiec infestacji pcheł w Twoim domu. Zmniejszenie ryzyka wystąpienia pcheł wymaga czujności i rutynowej konserwacji. 

Skuteczna strategia zapobiegania pchłom obejmuje kilka taktyk, od częstych wizyt u weterynarza i odkurzania do stosowania naturalnych olejków na sierść zwierzęcia i regularnego czyszczenia podwórka w celu usunięcia wszelkich miejsc, w których mogą czaić się szkodniki.

lice, flea, louse-7369367.jpg

Utrzymuj swoje zwierzę dobrze zbadane

 

Po pierwsze i najważniejsze, utrzymuj swojego zwierzaka w zdrowiu. Pchły znajdą drogę do każdego zwierzęcia, które znajdą, ale nie wszystkie zwierzęta są tak samo podatne na infekcje pcheł. Silny układ odpornościowy pomoże Twojemu zwierzakowi zwalczyć szkodniki szybciej i łatwiej, zmniejszając ryzyko, że przeskoczą one na Ciebie lub Twoje meble. Podobnie, jeśli masz kryte koty lub psy i chcesz zapobiec przedostaniu się pcheł do domu, upewnij się, że są przeszkoleni, aby pozostać poza meblami i z dala od łóżka.

Odkurzanie

 

Odkurzanie nie powinno być zarezerwowane tylko na czas wizyty gości – powinno być regularną częścią Twojej rutyny sprzątania domu. Pchły mogą przeskakiwać z jednej powierzchni na drugą. 

Idealnym żywicielem może być dla nich Twój pies lub kot, zwłaszcza jeśli ma krótką sierść. Ale pchły mogą również przetrwać w miejscach, w których Twoje zwierzę spędza czas, takich jak Twoja sofa lub łóżko. Odkurzanie jest jednym z najłatwiejszych i najskuteczniejszych sposobów zabijania pcheł na powierzchniach i w dywanach, chodnikach i kanapach. 

Ale nie używaj byle jakiego odkurzacza – wybierz taki, który ma silne ssanie i bijak (jak ten), który pomoże Ci złapać i uwięzić pchły i ich jaja. Wiele odkurzaczy posiada również funkcje zaprojektowane do chwytania mniejszych owadów, takie jak nieplączący się przewód i długi wąż. 

Odkurzanie może być również stosowane jako część zintegrowanej strategii zwalczania szkodników: odkurzając larwy pcheł, możesz zapobiec ich rozwojowi w dorosłe pchły, które żyją i składają jaja na Twoim zwierzęciu.

Środki owadobójcze

 

Spraye i proszki na pchły są jedną z najczęstszych domowych metod kontroli pcheł. Te środki owadobójcze mają za zadanie zabić pchły na futrze Twojego zwierzaka, a nie w Twoim domu. 

Jeśli twój dom przechodzi inwazję pcheł, to spraye i proszki mogą nie wystarczyć, aby kontrolować problem. Spraye mogą być szkodliwe dla dzieci, kobiet w ciąży i osób z chorobami serca. Nigdy nie należy używać sprayu na pchły w pomieszczeniach bez uprzedniego otwarcia wszystkich okien w domu. Środki owadobójcze powinny być stosowane tylko po potwierdzeniu występowaniu pcheł. Spryskiwanie lub odkurzanie domu przed zauważeniem szkodników nie jest dobrym pomysłem. Środki owadobójcze najlepiej stosować jako środek zapobiegawczy. Spryskanie futra Twojego zwierzęcia środkiem owadobójczym zabije pchły w kontakcie z nim i uniemożliwi im składanie jaj. Nigdy jednak nie należy spryskiwać zwierzęcia w pomieszczeniach zamkniętych. Spraye są przeznaczone do stosowania na zewnątrz, z dala od ludzi i ich zwierząt domowych.

Przebiśnieg
Przebiśnieg historia rośliny

Naturalne środki przeciw pchłom

 

Naturalne środki przeciw pchłom, takie jak olejki eteryczne, mogą być stosowane na futrze Twojego zwierzaka, aby odstraszyć pchły. Olejki eteryczne mogą być nakładane na futro za pomocą sprayu lub chusteczki. Możesz również dodać kilka kropli olejku eterycznego do miski z wodą swojego pupila, aby uzyskać dodatkową ochronę przed pchłami. 

Olejek z drzewa cedrowego, olejek z mięty pieprzowej (naturalny środek owadobójczy) i olejek eukaliptusowy należą do najpopularniejszych naturalnych repelentów. Upewnij się, że dokładnie przestrzegasz instrukcji podczas używania olejków eterycznych na swoich zwierzętach domowych. Koty są szczególnie wrażliwe na niektóre olejki, więc wybierz repelent, który jest bezpieczny dla kotów, jeśli to możliwe. 

Jeśli użyjesz naturalnego środku na swoim kocie (lub psie), pamiętaj, aby po wszystkim umyć ręce.

Wnioski

 

Pchły są powszechnym szkodnikiem w Stanach Zjednoczonych. Żywią się krwią ludzkich i zwierzęcych żywicieli. Pchły mogą przetrwać przez miesiące bez karmienia i mogą wciskać się na i z mebli lub innych miejsc, w których zwierzęta domowe spędzają czas, takich jak łóżka i sofy. Ukąszenia pcheł mogą powodować swędzenie i mogą być niebezpieczne dla małych dzieci i zwierząt domowych z alergiami. 

Pchłom można łatwo zapobiec utrzymując dom w czystości, często odkurzając i lecząc zwierzę lekarstwami na pchły.

Scroll to Top
Scroll to Top