Gerbera
Gerbera jest niezwykle piękną rośliną, której kwiaty przypominać mogą duże stokrotki. Uprawę gerbery można prowadzić w domu, co nie tylko przyniesie wnętrzu wartość estetyczną, lecz również poprawi jakość powietrza.
Gerbera – domowa uprawa
Gerbera posiada gruby, podziemny pęd, z którego wyrastają liście zebrane w rozetę, a także szypułki kwiatowe. Są one puste w środku oraz zdrewniałe u podstawy. Kwiatostany wyrastające na szczycie szypułki najczęściej mierzą od 7 do 10 cm średnicy. Kwiaty gerbery doniczkowej kwitną od wczesnej wiosny aż do jesieni.
Jednak najintensywniejsze kwitnienie przypada na okres, gdy długość dnia jest poniżej 12 godzin. Aby gerbera doniczkowa wyrosła intensywnie należy ustawić ją w miejscu z naturalnym światłem słonecznym, jednak osłoniętym od bezpośrednich promieni, zwłaszcza latem. Oświetlenie oraz temperatura na ogromny wpływ na efektywność uprawy gerbery. W okresie zimowym roślina jest w stanie spoczynku. Wówczas najlepiej jest, gdy temperatura wynosi od 8 do 10 stopni Celsjusza.
Natomiast wyższe temperatury zimą mogą powodować osłabienie rośliny oraz zwiększyć jej podatność na choroby. Z kolei latem uprawa gerbery powinna odbywać się w temperaturze od 20 do 25 stopni Celsjusza. Wyższe temperatury mogą hamować kwitnienie oraz prowadzić do deformacji kwiatostanów.
Jak dbać o gerberę doniczkową?
W środowisku naturalnym gerbera narażona jest na intensywne opady deszczu latem, natomiast zimą na występowanie kilku miesięcznej suszy. Dlatego utrzymywanie tej samej wilgotności podłoża przez cały rok prowadzi do zakłócenia naturalnego rytmu wzrostu roślin oraz w efekcie hamuje to ich kwitnienie.
Zapotrzebowanie gerbery na wilgoć w podłożu jest zmienna w zależności od zmiany warunków świetlnych. Dlatego w okresie lata należy bardzo intensywnie podlewać gerberę, zachowując odpowiednie odstępy czasu.
Natomiast zimą podłoże powinno być tylko lekko wilgotne. Podczas podlewania gerbery należy szczególnie uważać, aby nie moczyć wnętrza rozety. Jest to miejsce, z którego wyrastają kwiatostany i liście. Dlatego wilgoć mogłaby sprzyjać rozwojowi szarej pleśni oraz innych chorób grzybowych.
Podłoże do gerbery doniczkowej
Uprawa gerbery powinna być w realizowana w ziemi o delikatnym kwaśnym odczynie z pH od 5,5 do 6,5. Ważne jest, aby unikać ciężkiej ziemi, spowalniającej wzrost oraz osłabiającej kwitnienie. Dodatkowo zbyt ciężka ziemia sprzyja również rozwojowi chlorozy oraz zgniliźnie liści. Najlepiej zatem wybrać przepuszczalną glebę, luźną oraz dobrze napowietrzoną.
Może być to na przykład mieszanka kompostu, ziemi uniwersalnej oraz torfu. Istotne jest również nawożenie, które należy prowadzić od marca do września. Najlepiej w tym celu wykorzystać nawozy wieloskładnikowe mineralne, które zawierają dodatek mikroelementów. Częstotliwość nawożenia uzależniona jest od warunków świetlnych. W okresie lata gerberę należy nawozić nawet raz na tydzień. Aby dodatkowo zwiększyć przyswajalność mikroelementów można wykorzystać do podlewania wodę zakwaszoną kwaskiem cytrynowym.
Polecamy również:
Redaktor naczelny. Dziennikarka lokalnej gazety, prywatnie podróżniczka, ogrodniczka i mama. Z zawodu jest ekonomistą, z redaktorami poznała się na forum ogrodniczym, tak zaczęła się ogrodnicza przygoda, która trwa do dziś. Kontakt: [email protected]
Gerbery to moje ulubione kwiaty!
Comments are closed.