Ocena:

3.3
(11)

Loading

Czas czytania: 2 minuty

Babka lancetowata

Spis treści

Choć w Polsce występują w stanie dzikim, aż cztery gatunki pokrzyw, z czego dwa rodzime i dwa zawleczone, to najczęściej spotykaną i najlepiej rozpoznawaną jest pokrzywa zwyczajna. Jak to bywa w świecie roślin i ta jest zarówno cenionym surowcem zielarskim, jak i kosmetycznym, smaczną rośliną jadalną, a także uporczywym i trudnym do wytępienia chwastem. Rosnące wśród zarośli kępy pokrzyw, nierzadko osiągające grubo ponad półtora metra wysokości, potrafią u wędrowców wzbudzić dreszcz grozy.  

Winne temu są parzące, krzemionkowe włoski, które po wbiciu w naskórek uwalniają dodatkowo mieszaninę żrących substancji. Pokrzywa zwyczajna broni się w ten sposób przed zniszczeniem. 

Pokrzywa zwyczajna

Jak wygląda i gdzie rośnie pokrzywa zwyczajna

 

Choć wydawać by się mogło, że pokrzywa zwyczajna jest rośliną doskonale rozpoznawaną, to jednak bardzo często mylona jest z niewinnymi krewniakami z rodziny jasnotowatych, czy jednoroczną kuzynką — pokrzywą żegawką. Owłosiona łodyga najczęściej osiąga około pół metra wysokości, choć zdarzają się okazy dorastające nawet do trzech metrów. Włókniste pędy dostarczają włókna i barwnika. 

Charakterystyczne zielone, sznurkowate kwiatostany na pierwszy rzut oka wyglądają tak samo u obu płci — pokrzywa zwyczajna, jest bowiem rośliną dwupienną i do rozmnażania potrzebne są okaz męski i żeński.  Bylina tracąca na zimę części nadziemne hibernuje w postaci kłączy, z  których w kolejnym sezonie wyrastają młode rośliny. Młode pokrzywy są smaczne i  chętnie wykorzystywane w naturalnej kuchni. Liście starszych okazów nadają się do placków i przygotowania chrupków. 

Zwalczanie pokrzywy zwyczajnej

 

Pomimo dużej odporności na niekorzystne warunki, pokrzywa zwyczajna nie toleruje gleb ubogich, suchych i zasolonych. Najchętniej rośnie w miejscach bogatych w próchnicę, związki azotu i wilgotnych. Najbardziej skuteczną metodą zwalczania pokrzywy zwyczajnej w  uprawach jest profilaktyka. Należy stosować zwykłe zabiegi agrotechniczne, jak ściółkowanie, przekopywanie i mechaniczne usuwanie pojawiających się roślin, oraz ich części podziemnych. Bardzo skuteczne jest koszenie i ściółkowanie czarną folią w okresie wiosennym, ponieważ pokrzywy nie znoszą niedoborów światła. 

Opryski chemiczne stosować należy dopiero wtedy, kiedy zawiodą metody naturalne. Ścinane pokrzywy są cennym materiałem na gnojówkę, która służy potem do ekologicznych oprysków przeciwko szkodnikom. 

Polecamy również:

Loading

Podobał się artykuł?

Oceń go!

Oceny 3.3 / 5. Vote count: 11

Oceń post jako pierwszy

1 thought on “Pokrzywa zwyczajna”

  1. Avatar photo

    Pokrzywa zwyczajna, idealna do nawozu!

Comments are closed.

Scroll to Top
Scroll to Top