Ocena:

3.8
(40)

Loading

Czas czytania: 2 minuty

Babka zwyczajna

Spis treści

Eliptyczne liście o charakterystycznym, równoległym unerwieniu, zalewne niejednej osobie przykładano na obtarte kolana, czy uporczywie swędzące ukąszenia owadów. Babka zwyczajna jest rośliną szeroko rozpowszechnioną i cenioną za swoje prozdrowotne właściwości. Bywa też uporczywym i trudnym do wytępienia chwastem. Ktokolwiek próbował kiedyś zerwać liść babki zwyczajnej, czy jej sztywny, kłosowaty kwiatostan, na pewno wie, że to zadanie niełatwe i wymagające sporej siły i wytrwałości. Babka zwyczajna jest bowiem niezwykle odporna nie tylko na niekorzystne warunki wegetacji, ale także urazy mechaniczne. 

Babka zwyczajna

Jak wygląda babka zwyczajna

 

Wysokość tej rośliny jest bardzo zmienna i oscyluje w przedziale 10 – 50 cm. Łodyga główna jest silnie zredukowana, w  związku z czym liście tworzą rozpostartą na ziemi rozetę. Ich wielkość i długość ogonków liściowych jest bardzo różna i ściśle powiązana z warunkami, w jakich przyszło, babce zwyczajnej rosnąc. Sztywny, walcowaty kwiatostan niemal na całej długości pokryty jest drobnymi, kuleczkowatymi, zielonymi kwiatami. Całość przypomina świecznik. Roślina kwitnie bardzo długo, bo od maja do września, przy sprzyjającej pogodzie. 

Babka zwyczajna potrafi rosnąć w miejscach nawet silnie wydeptywanych. Te cechy czynią bylinę bardzo trudną do usunięcia z miejsc, w których jest chwastem — czyli w praktyce najczęściej z pól uprawnych.  

Usuwanie babki zwyczajnej

 

Choć w niektórych regionach świata babka zwyczajna jest cenionym warzywem, którego świeże liście są doskonałym dodatkiem do sałatek, a w Polsce stanowi też wartościowy surowiec leczniczy, to rolnicy patrzą na nią niezbyt przychylnie. Właściciele trawników również nie ucieszą się z jej obecności, ponieważ babka rośnie silnie, zagłuszając dużo delikatniejsze trawy. Usuwanie mechaniczne jest trudne, ze względu na dobrze rozwinięty, długi i silny korzeń palowy.

Znacznie bardziej skuteczne są herbicydy selektywne przeznaczone dla roślin dwuliściennych.  Wysoką skuteczność wykazują także środki chemiczne nieselektywne, ale wtedy należy je nakładać precyzyjnie na środek rośliny i delikatnie rozprowadzać tak, żeby nie uszkodzić uprawy. 

Polecamy również:

Loading

Podobał się artykuł?

Oceń go!

Oceny 3.8 / 5. Vote count: 40

Oceń post jako pierwszy

1 thought on “Babka zwyczajna”

Comments are closed.

Scroll to Top
Scroll to Top