Rozwar wielkokwiatowy – Opis
Rozwar wielkokwiatowy jest niezwykle piękną rośliną kwitnącą, która nadaje się na skalniaki oraz rabaty kwiatowe. Jest to bylina, która doskonale radzi sobie w naszym klimacie. Pomimo tego nie jest to roślina powszechnie występująca w ogrodach.
Rozwar wielkokwiatowy – charakterystyka
Rozwar wielkokwiatowy to bylina pochodząca ze wschodniej Azji. Osiąga wysokość od 40 do 80 cm. Natomiast odmiany karłowe dorastają do 20 cm wysokości. Kwitnienie przypada na początek lata, aż do września. Rozwar tworzy kwiaty przypominające dzwonki. Kwiaty te są stosunkowo duże, gdyż ich średnica wynosi może od 5 do 8 cm najczęściej są błękitne, niebieskie, lecz również biały oraz różowe.
Poza kwiatami wysokie walory dekoracyjne posiadają także pąki rozwaru wielkokwiatowego. Najczęściej rozwar wielkokwiatowy przybiera zwarty pokrój, natomiast pędy są sztywne i wzniesione. Liście lancetowate, o delikatnie niebieskawym odcieniu, posiadają ząbkowane brzegi.
Rozwar wielkokwiatowy – uprawa
Rozwar wielkokwiatowy preferuje miejsca nasłonecznione oraz delikatnie cieniste. Słabo radzi sobie natomiast w całkowitym cieniu. Wymaga także umiarkowanej wilgotności gleby, przepuszczalnej, najlepiej o obojętnym odczynie pH. Jest odporny na chwilowe przesuszenie, gdyż posiada korzeń, który jest w stanie magazynować wodę. Dzięki czemu pielęgnacja tego typu byliny jest bardzo prosta.
Natomiast groźnym czynnikiem dla rozworu wielkokwiatowego może być zbyt wysoka wilgotność oraz ciężkie gleby. Wówczas roślina może gnić. Rozwar nie lubi również częstego przesadzania, gdyż jego palowaty korzeń może zostać łatwo uszkodzony. Tym samym decydując się na jego uprawy należy wybrać stanowisko, z którego nie będzie już przesadzany. Wiosną kiełkuje stosunkowo późno, tym samym należy szczególnie uważać podczas wiosennych prac pielęgnacyjnych, aby go nie uszkodzić.
Warto zatem zaznaczyć miejsce, w którym rośnie rozwar, na przykład patykiem. Rozwar wielkokwiatowy to także roślina, która najczęściej nie jest celem ataku szkodników oraz chorób. Jednak problematyczne mogą być jedynie ślimaki.
Uprawa rozwaru na balkonie i rabacie
Sadząc rozwar wielkokwiatowy na rabacie nie należy komponować go z wysokimi roślinami, które intensywnie kwitną. Wówczas subtelny urok rozwaru mógłby zostać przytłoczony przez pozostałe kwiaty. Natomiast rozwar idealnie prezentuje się na skalniaku.
Warto posadzić go również w towarzystwie roślin zielonych, gdzie może w pełni zaprezentować urok swoich kwiatostanów. Jednak rozwar warto posadzić także w tych miejscach, gdzie rośliny rosnące obok nie mają intensywnych kolorów kwiatów, a także nie potrzebują dużej ilości wody do rozwoju. Dzięki czemu rozwar wielkokwiatowy będzie miał zapewnione idealne warunki do wzrostu i rozwoju, co oczywiście zaowocuje intensywnym kwitnieniem. Ponadto rozwar można sadzić również w doniczkach na balkonie lub tarasie. Jednak wówczas Istnieje ryzyko, że roślina nie przetrwa zimy.
Dlatego wówczas jesienią należy wysadzić go do gruntu lub potraktować jako roślinę jednoroczną. Jeżeli natomiast rozwar zimuje w ziemi, wówczas należy usunąć kwiatostany zaraz po przekwitnięciu. Pobudzi to roślinę do dalszego zawiązywania pędów kwiatowych. Zabieg ten należy wykonywać w rękawiczkach, gdyż roślina wydziela bardzo gęsty, biały sok, który może przypominać sok mleczu.
Rozmnażanie rozwaru wielkokwiatowego
Rozwar wielkokwiatowy można rozmnożyć przez wysiew z nasion. Wówczas jesienią należy zebrać dojrzałe torebki nasienne.czynnaście należy wykonać bardzo delikatnie, gdyż nasiona rozwaru są niezwykle drobne. Wysiew do skrzynek lub ciepłego inspektu można prowadzić w okresie od marca do maja. Natomiast do gruntu rośliny sadzi się we wrześniu.
Można oczywiście zakupić gotowe sadzonki w doniczkach. Co ciekawe rozwar wielkokwiatowy to roślina lecznicza. Posiada zastosowanie przede wszystkim w medycynie Wschodniej. Rozwar wielkokwiatowy jest bogaty w substancje o działaniu wykrztuśnym. Kwiaty rozwaru mogą być wykorzystane również jako dekoracja do wazonu.
Polecamy również:
Pisarz, biolog, człowiek wielu talentów. Ukończył politologię na Uniwersytecie Lubelskim, dodatkowo -hobbystycznie- studiuje biologię. Pasjonat owadów, ptaków, wszelkiej fauny. Nie pogardzi także pięknem flory! Choć pochodzi z dużego miasta, mówi o sobie “człowiek polskiej wsi”. Kontakt: [email protected]
Rozwar wielkokwiatowy, brzmi interesująco!
Comments are closed.