Czas czytania: < 1 minuty.

Geranium – Opis

geranium wielkopłatkowy, cranesbill, geranium-4263021.jpg

Geranium to wieloletnia roślina kwitnąca z rodzaju Pelargonium, która jest wykorzystywana zarówno do celów ozdobnych, jak i kulinarnych. Geranium pochodzi z Afryki Południowej, Ameryki Północnej, Australii i Europy. Pelargonia to naukowa nazwa roślin z rodzaju geranium. Roślina geranium ma silny aromat, który może być stosowany jako naturalny odświeżacz powietrza. Liście rośliny geranium są jadalne i mogą być dodawane do sałatek lub innych potraw. Geranium ma również właściwości lecznicze, które mogą pomóc w takich warunkach jak problemy skórne i trawienie. Stosuje się ją również jako środek odstraszający owady.

Oprócz stosowania jako roślina ozdobna, geraniu może być również stosowana w leczeniu wielu chorób, w tym trądziku, zimnych ran, egzemy, zakażenia wirusem opryszczki pospolitej (HSV), zapalenia, swędzenia jock, bólu stawów, łuszczycy i reumatoidalnego zapalenia stawów. W szczególności badania sugerują, że ekstrakty z olejku z liści Pelargonium sidoides mogą być skuteczne w hamowaniu replikacji wirusa HSV i wywoływaniu objawów u zwierząt laboratoryjnych zakażonych wirusem HSV-1 lub -2. Jednakże potrzeba więcej badań, zanim te wyniki zostaną potwierdzone u ludzi. 

Ekstrakty z geranium mogą również zmniejszać stan zapalny związany z zapaleniem stawów poprzez redukcję cytokin prozapalnych (substancji chemicznych, które promują stan zapalny). Istnieją pewne dowody na działanie przeciw

Polecamy również:

Przewiń do góry